Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Koszty zakupu towarów handlowych
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Koszty zakupu towarów handlowych

Przegląd Podatku Dochodowego nr 19 (547) z dnia 1.10.2021

We własnym zakresie prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zapisów dokonuję w niej na zasadach określonych dla biur rachunkowych. Czy w takim przypadku mogę nie księgować towaru na podstawie specyfikacji dostawcy, jeżeli faktura potwierdzająca zakup zostanie dostarczona do 20 dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym go dokonano?

W naszej ocenie, dzięki prowadzeniu podatkowej księgi na zasadach określonych dla biur rachunkowych można pominąć specyfikację dostawcy i ujmować koszty bezpośrednio na podstawie dostarczonej później faktury, pod warunkiem że będzie ona wystawiona w tym samym miesiącu, w którym nastąpiła dostawa towaru.

Z regulacji zawartych w § 15 ust. 2 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. poz. 2544) wynika, że jeżeli m.in. towar handlowy, którego zakup jest dokumentowany fakturami dostawców, został dostarczony do zakładu lub dokonano nim obrotu przed otrzymaniem faktury, podatnik we własnym zakresie powinien sporządzić szczegółowy opis takiego towaru, chyba że posiada specyfikację dostawcy (np. w formie dokumentu WZ) spełniającą wymogi określone dla opisu. Wówczas może uznać taki dokument za dowód księgowy i na jego podstawie ująć koszty zakupu towaru w podatkowej księdze. Będzie tak, o ile nie zaistnieją przesłanki z § 15 ust. 3 powołanego rozporządzenia, czyli faktura nie zostanie dostarczona podatnikowi jeszcze w tym samym miesiącu co towar. W przeciwnym razie (tj. w razie otrzymania towaru i faktury w tym samym miesiącu), koszty zakupu towaru wpisuje się do księgi na podstawie faktury, dołączając do niej szczegółowy opis towaru lub specyfikację dostawcy.

W naszej ocenie, zapisu w księdze bezpośrednio na podstawie faktury można dokonać, również w przypadku gdy wpłynie ona w miesiącu następującym po miesiącu, w którym podatnik otrzymał towar, pod warunkiem że księgę prowadzi biuro rachunkowe lub podatnik, ale na zasadach przewidzianych dla biur rachunkowych. Wówczas, w myśl § 27 rozporządzenia, zapisów dokonuje się w porządku chronologicznym na podstawie:

  • dowodów, o których mowa w § 11-15 rozporządzenia, oraz
  • sum miesięcznych przychodów wynikających z ewidencji, o której mowa w § 7 ust. 1 rozporządzenia, lub
  • danych wynikających z zestawienia, o którym mowa w § 19 ust. 2 rozporządzenia,

w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Należy jednak zastrzec, że zastosowanie tego rozwiązania będzie dopuszczalne, gdy data faktury będzie wskazywać, że została wystawiona w tym samym miesiącu, w którym miała miejsce dostawa towaru.

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.