Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Podatek od nieruchomości za 2020 r. umorzony w 2021 r.

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Podatek od nieruchomości za 2020 r. umorzony w 2021 r.

Przegląd Podatku Dochodowego nr 7 (535) z dnia 1.04.2021

W podatkowej księdze prowadzonej w 2020 r. podatnik wykazał jako koszt podatkowy kwotę podatku od nieruchomości za ten rok podatkowy. Zobowiązania tego nie zapłacił, ale wystąpił o jego umorzenie (z przyczyn niezwiązanych z COVID-19). Pozytywną decyzję otrzymał dopiero w 2021 r. Czy o wartość umorzenia należy zmniejszyć koszty, czy powiększyć przychód? Do którego roku podatkowego odnieść skutki tego zdarzenia?

W tym przypadku wartość umorzonego podatku od nieruchomości należy uznać za przychód 2021 r.

Podatek od nieruchomości wykorzystywanych na potrzeby działalności uważa się za koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 updof.

U osoby fizycznej prowadzącej podatkową księgę przychodów i rozchodów, za datę poniesienia podatku od nieruchomości należy przyjąć datę wydania decyzji określającej wysokość tego podatku za dany rok. Stosownie bowiem do art. 22 ust. 6b updof, u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu będącego podstawą zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Ujęcie kwoty omawianego podatku w rachunku podatkowym jest możliwe niezależnie od jego uiszczenia. Przy czym to czy kwota podatku została zaliczona do kosztów podatkowych, czy nie, decyduje o skutkach, jakie wywołuje decyzja o umorzeniu całości lub części podatku od nieruchomości. Wskazuje na to art. 14 ust. 3 pkt 3 updof. Stanowi on, że do przychodów nie zalicza się m.in. umorzonych podatków i opłat stanowiących dochody budżetów jednostek samorządu terytorialnego, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

W sytuacji podatnika, który ujął do kosztów 2020 r. kwotę podatku od nieruchomości, umorzonego na mocy decyzji wydanej w 2021 r., oznacza to, że wartość umorzonego podatku powinien on:

  • uznać za przychód z prowadzonej działalności gospodarczej oraz
  • wpisać w podatkowej księdze prowadzonej w 2021 r. w kolumnie 8 "pozostałe przychody" pod datą wydania wspomnianej decyzji.
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.