Jednoosobowy przedsiębiorca rozlicza prowadzoną działalność gospodarczą na podstawie podatkowej księgi. Na cele działalności wykorzystuje prywatny samochód osobowy i do kosztów podatkowych ujmuje 20% wydatków z tytułu jego używania i ubezpieczenia. Czy przychód ze zbycia samochodu będzie musiał ująć w podatkowej księdze?
Przychód ze zbycia auta, o którym mowa nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, zatem nie będzie podlegał ujęciu w podatkowej księdze.
Jak stanowi art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a updof, przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących m.in. środkami trwałymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą. Tak są kwalifikowane również przychody ze zbycia wskazanych składników majątku, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat. Tak wskazuje art. 10 ust. 2 pkt 3 updof.
Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że podatnik wykorzystuje prywatny samochód osobowy w prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki z tytułu jego używania zalicza do kosztów uzyskania przychodów z uwzględnieniem art. 23 ust. 1 pkt 46 updof. Przepis ten przewiduje ograniczenie w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych z tytułu kosztów używania oraz składek na ubezpieczenie samochodu osobowego, stanowiącego wprawdzie własność podatnika wykonującego działalność gospodarczą, ale niebędącego składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 updof. W takim przypadku koszty z obu tych tytułów ujmuje się w kosztach podatkowych w wysokości nieprzekraczającej 20%, o ile prywatny samochód podatnika jest wykorzystywany również do celów związanych z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
Należy zauważać, że sam fakt wykorzystywania samochodu osobowego na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, nie przesądza o jego uznaniu za składnik majątku podlegający ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Ustawodawca w tym przypadku pozostawił podatnikom (osobom fizycznym) decyzję o wprowadzeniu prywatnego samochodu do składników firmowego majątku. W opisanej sytuacji oznacza to, że odpłatne zbycie samochodu niezaliczonego do środków trwałych nie będzie skutkowało powstaniem przychodu z działalności gospodarczej. O ile zbycie samochodu nastąpi po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie, zdarzenie będzie neutralne podatkowo (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d updof).
|