POLECAMY |
||
Pracodawca skierował pracownika na szkolenie podnoszące kwalifikacje zawodowe kończące się egzaminem państwowym. Koszty szkolenia, w tym egzaminu, pokrywa pracodawca. Czy będzie on mógł uzyskać zwrot tych kosztów, jeśli pracownik nie zda egzaminu albo egzamin zda, ale później rozwiąże umowę o pracę? W jaki sposób pracodawca może się zabezpieczyć przed utratą pieniędzy zainwestowanych w szkolenie pracownika?
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy (w przedstawionym przypadku z inicjatywy pracodawcy) przysługują uprawnienia ustawowe oraz dobrowolne świadczenia dodatkowe. Do uprawnień ustawowych należy urlop szkoleniowy i zwolnienie z całości lub części dnia pracy w celu wzięcia udziału w zajęciach, do świadczeń dodatkowych zaś m.in. dofinansowanie/pokrycie opłat za kształcenie (art. 1031 i art. 1033 K.p.).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca pokrył pracownikowi całość kosztów kursu, w tym egzaminu. Koszty te podlegają zwrotowi w ściśle określonych sytuacjach. Wymienia je art. 1035 K.p., zgodnie z którym pracownik jest zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę z tytułu świadczeń dodatkowych w przypadku, gdy:
Zwrot kosztów następuje w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub do okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia.
Katalog przypadków, w których pracodawca może domagać się zwrotu dofinansowania z tytułu podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika, ma charakter zamknięty. Pracodawca nie może go rozszerzać w umowie szkoleniowej. Oznacza to, że jeżeli konkretna sytuacja nie mieści się w omówionym katalogu, pracodawca nie może żądać zwrotu przyznanej pracownikowi pomocy. Dotyczy to m.in. takiej okoliczności, jak niezdanie egzaminu kończącego dany cykl kształcenia - co nie jest wymienione w art. 1035 K.p. Pod pewnymi warunkami możliwy jest natomiast zwrot dofinansowania nauki w razie wypowiedzenia umowy przez pracownika (przykład).
Przykład Przyjmujemy stan faktyczny przedstawiony w pytaniu, z rozbiciem go na wariant, w którym pracownik nie zdał egzaminu i na wariant, w którym pracownik zdał egzamin, ale później wypowiedział umowę o pracę. W pierwszym wariancie nie ma możliwości żądania przez pracodawcę zwrotu kosztów kształcenia, ponieważ niezdanie egzaminu nie jest okolicznością wymienioną w art. 1035 K.p. (nie można jej w mojej ocenie potraktować jako nieuzasadnionego przerwania kształcenia). W drugim wariancie zwrot kosztów będzie możliwy, jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika nastąpi w okresie odpracowania (który musi być zastrzeżony w umowie szkoleniowej i wynosić nie więcej niż 3 lata) i przyczyną wypowiedzenia nie będzie mobbing. |
|