Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Inne zagadnienia  »   Procedura odwoławcza od orzeczenia lekarza medycyny pracy stwierdzającego ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Procedura odwoławcza od orzeczenia lekarza medycyny pracy stwierdzającego brak zdolności do wykonywania pracy

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (540) z dnia 10.09.2021

Pracownik został wysłany na badania lekarskie po długiej nieobecności związanej z chorobą. Lekarz medycyny pracy orzekł, że nie może on podjąć zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku pracy. Od tego orzeczenia pracownik zamierza się odwołać. Jak przedstawia się tryb odwoławczy?

O zdolności pracownika do świadczenia pracy na danym stanowisku orzeka lekarz. Czyni to na podstawie zleconych przez siebie badań lekarskich, a podjętą decyzję potwierdza wydając stosowny dokument (orzeczenie lekarskie), o którym mowa w § 2 ust. 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 2067 ze zm.), dalej rozporządzenia.

Ważne: Od orzeczenia, zarówno osobie badanej, jak i pracodawcy, który skierował pracownika na badanie, przysługuje odwołanie.

Odwołanie wnosi się na piśmie wraz z uzasadnieniem i za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie do:

  • wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy właściwego ze względu na miejsce świadczenia pracy lub siedzibę jednostki organizacyjnej, w której jest zatrudniony pracownik, lub
  • instytutu badawczego w dziedzinie medycyny pracy lub Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, jeżeli odwołanie dotyczy orzeczenia lekarskiego wydanego przez lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy,
  • Centrum Naukowego Medycyny Kolejowej, jeżeli odwołanie dotyczy orzeczenia lekarskiego wydanego przez Kolejowy Zakład Medycyny Pracy, podmiotów leczniczych utworzonych i wyznaczonych przez Ministra Obrony Narodowej.

Lekarz, za pośrednictwem którego jest składane odwołanie, przekazuje je do właściwego podmiotu w terminie 7 dni od dnia otrzymania. Następnie podmiot ten ma 14 dni na wykonanie badań, na podstawie których wydaje swoje orzeczenie. Orzeczenie to jest ostateczne.

Czynność złożenia odwołania nie powoduje jednak, że pracownika można uznać za zdolnego do wykonywania pracy i go do niej dopuścić. Nie będzie to możliwe do czasu zakończenia postępowania odwoławczego i otrzymania pozytywnego orzeczenia w tej sprawie. W okresie procedowania odwołania obie strony pozostają w "zawieszeniu" aż do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia. W tym też czasie pracownik powinien pozostawać w gotowości do podjęcia pracy. W dokumentacji jego nieobecność należy oznaczyć jako usprawiedliwioną bez prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego.

Zwracamy uwagę! W razie utrzymania orzeczenia w mocy, pracodawca będzie mógł rozwiązać z pracownikiem umowę za wypowiedzeniem, podając jako przyczynę utratę przez niego zdolności do wykonywania pracy (por. wyrok SN z 16 grudnia 1999 r., sygn. akt I PKN 469/99, OSNP 2001/10/346). Może też wystąpić z ofertą porozumienia stron w tej sprawie.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.