Co roku przyznajemy świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w postaci paczek mikołajkowych dla dzieci pracowników. W regulaminie wewnątrzzakładowym jest zapis, że paczki należą się dzieciom pracowników. W spółce jest jedno małżeństwo, mające jedno dziecko. Czy dziecko tych pracowników powinno otrzymać dwie paczki?
Postanowienie regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej Funduszu) przyznające konkretne świadczenie (tu paczki mikołajkowe) dzieciom pracowników, a nie samym pracownikom powoduje, że dziecko powinno otrzymać jedno świadczenie (paczkę). Tak jest u Czytelnika, jeśli zapisy regulaminu są takie, jak przedstawione w pytaniu.
Do grona osób uprawnionych do korzystania z Funduszu należą nie tylko pracownicy, ale też ich rodziny - art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1352 ze zm.), dalej ustawy. Ustawa nie definiuje pojęcia "rodzina", pozostawiając to w gestii pracodawców. Pracodawca może np. posiłkować się w tym względzie definicją zawartą w art. 3 pkt 16 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2220 z późn. zm.). Według tego przepisu, rodzina to następujący jej członkowie: małżonkowie, rodzice dzieci, opiekun faktyczny dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25. rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna. Odbiera on natomiast status członka rodziny dziecku, które pozostaje pod opieką opiekuna prawnego, pozostaje w związku małżeńskim, a także jest pełnoletnie i ma własne dziecko.
Ważne: Korzystając ze swobody w definiowaniu "rodziny" dla potrzeb Funduszu, pracodawca może wprowadzić granicę wiekową dzieci. |
Pracodawca nie ma prawa ograniczania ustawowego kręgu osób uprawnionych do świadczeń z Funduszu, do którego należą pracownicy i ich rodziny. W takim razie, gdy zatrudnia w ramach stosunku pracy oboje małżonków, każde z nich może korzystać z Funduszu na takich samych zasadach. Do kompetencji pracodawcy należy jednak ustalenie w regulaminie Funduszu - wspólnie ze związkami zawodowymi lub przedstawicielem załogi - zasad i warunków korzystania z ulgowych usług i świadczeń finansowanych z Funduszu, a także reguł przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej (art. 8 ust. 2-3 ustawy). Wolno mu zatem wprowadzić procedurę przyznawania konkretnych świadczeń w przypadku wystąpienia o nie przez oboje małżonków - pracowników, byleby nie naruszała ona tzw. kryterium socjalnego, czyli ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej (art. 8 ust. 1 ustawy). Jeśli tego nie uczyni, wówczas decydującym czynnikiem udzielania świadczenia powinna być grupa osób do niego uprawnionych. Oznacza to, że w sytuacji wskazania w regulaminie pracownika jako odbiorcy świadczenia (np. pracownik jest uprawniony do paczki mikołajkowej na każde swoje dziecko) każdy z małżonków musiałby je otrzymać. Natomiast w przypadku określenia dziecka pracownika jako osoby uprawnionej otrzyma ono tylko jedno świadczenie. U Czytelnika występuje drugi ze wskazanych wariantów, stąd dziecko, jako osoba uprawniona, powinno uzyskać tylko jedną paczkę mikołajkową.
|