W połowie grudnia br. rozwiąże się umowa o pracę pracownika niepełnosprawnego (zatrudnionego na pełny etat), który jest uprawniony do dodatkowego urlopu. Do końca zatrudnienia nie zdoła on wykorzystać ani jednego dnia tego urlopu, jak też części urlopu bieżącego. W jaki sposób należy sformułować informację o niewykorzystanym urlopie w świadectwie pracy, czy odnotować fakt wypłacenia ekwiwalentu za urlop? W którym ustępie świadectwa podać informację o urlopie dodatkowym?
Pracodawca zamieszcza w świadectwie pracy informację o urlopie wypoczynkowym przysługującym pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy, wykorzystanym w naturze lub za który wypłacono ekwiwalent pieniężny. W przypadku pracownika niepełnosprawnego w stopniu znacznym lub umiarkowanym wymiar urlopu wypoczynkowego ulega zwiększeniu o urlop dodatkowy w wymiarze 10 dni, przysługujący na mocy art. 19 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.), dalej ustawy o rehabilitacji. Do nabycia prawa do pierwszego urlopu z tytułu niepełnosprawności wymagane jest przy tym przepracowanie roku po dniu przyznania znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca powinien zsumować kodeksowy i dodatkowy urlop wypoczynkowy, a następnie ustalić wymiar tego urlopu proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w bieżącym roku. Uzyskany wynik, tj. liczbę dni (i godzin) urlopu wypoczynkowego przysługującego w 2014 r., który został wykorzystany lub za który wypłacono ekwiwalent, należy odnotować w ust. 4 pkt 1 świadectwa pracy. Nie jest przy tym wymagane, aby w świadectwie pracy wyodrębnić liczbę dni urlopu, za który wypłacono ekwiwalent. Dla potrzeb wystawienia
świadectwa pracy traktowane są one jako urlop wykorzystany, stąd wystarczy, że będą uwzględnione w ogólnej liczbie dni (i godzin) urlopu podanej w ust. 4 pkt 1 świadectwa. We wskazanym ustępie odrębnie podaje się tylko informację o liczbie dni urlopu wykorzystanego w trybie art. 1672 K.p., tj. na żądanie. Natomiast w ust. 4 pkt 9 świadectwa należy podać informację o skorzystaniu z urlopu dodatkowego z tytułu niepełnosprawności.
![]() |
Wzór świadectwa pracy dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl w dziale Prawo pracy |
Ważne: Jeden dzień urlopu pracownika o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności zasadniczo odpowiada 7 godzinom pracy.
Takie obniżone normy czasu pracy w stosunku do osób legitymujących się znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przewiduje art. 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji. Wymiar urlopu wypoczynkowego (podstawowego i dodatkowego) pracownika objętego 7-godzinną normą dobową ustala się z uwzględnieniem tej normy.
Przykład
Pracownik niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym, uprawniony do dodatkowego urlopu i legitymujący się 12-letnim stażem urlopowym, jest zatrudniony od 1 marca do 15 grudnia 2014 r. w ramach pełnego etatu. We wcześniejszych miesiącach tego roku nigdzie nie pracował. Obowiązuje go 7-godzinna dobowa norma czasu pracy. Za okres zatrudnienia w 2014 r. przysługuje mu urlop w wymiarze 30 dni, tj. 10/12 x (26 dni + 10 dni). W bieżącym roku udzielono mu 14 dni urlopu, w tym jeden dzień na żądanie. Do końca zatrudnienia pracownik nie zdoła wykorzystać pozostałej części urlopu. W związku z tym pracodawca wypłaci mu ekwiwalent za 16 dni urlopu (30 dni - 14 dni). Pracownik wykonuje pracę w obniżonych normach czasu pracy, zatem zapis w ust. 4 pkt 1 świadectwa pracy powinien brzmieć: "Wykorzystano 30 dni (210 godz.) urlopu, w tym 1 dzień urlopu na żądanie." Natomiast w ust. 4 pkt 9 należy podać informację o korzystaniu z dodatkowego urlopu z tytułu niepełnosprawności: "Pracownik korzystał z dodatkowego urlopu na podstawie art. 19 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.)". |
Tylko w niektórych sytuacjach norma dobowa pracownika niepełnosprawnego w stopniu znacznym lub umiarkowanym może wynosić 8 godzin. Dotyczy to pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych przy pilnowaniu lub gdy na wniosek zatrudnionej osoby niepełnosprawnej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą, wyrazi na to zgodę (art. 16 ustawy o rehabilitacji). W takim przypadku, przeliczając dni urlopu na godziny, należy liczbę dni urlopu pomnożyć przez 8 godzin.
|