Pracownik zatrudniony w firmie budowlanej kolejny raz wykonywał pracę bez zabezpieczenia w postaci kasku na głowie i lin zabezpieczających. Miało to miejsce 13 czerwca 2025 r. Mimo wielokrotnie zwracanej uwagi nie stosuje się do poleceń w tym zakresie wydawanych przez przełożonego. Z tego względu pracodawca zamierza na pracownika nałożyć karę porządkową (nagany lub upomnienia). Jakie są zasady nakładania takiej kary? Czy pracodawca musi szczegółowo wskazać rodzaj naruszenia obowiązków dokonanego przez pracownika?
Odpowiedzialność porządkową pracowników oraz zasady jej stosowania określają art. 108-113 Kodeksu pracy. Do katalogu kar porządkowych zaliczają się m.in. kara upomnienia i nagany.
Jak stanowi art. 108 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca może nałożyć na pracownika karę upomnienia lub nagany za nieprzestrzeganie:
Przy nakładaniu na pracownika kary porządkowej istotne znaczenie ma zachowanie terminów. Kara porządkowa nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Ponadto nałożenie kary musi być poprzedzone uprzednim wysłuchaniem pracownika. Przepisy nie określają formy tego wysłuchania, ale przyjmuje się, że dopuszczalna jest zarówno forma ustna, jak i pisemna. Należy zaznaczyć, że jeżeli z powodu nieobecności w zakładzie pracownik nie może być wysłuchany, bieg wymienionego 2-tygodniowego terminu nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika w pracy. W sytuacji gdy nieobecność pracownika w pracy, uniemożliwiająca wysłuchanie go przez pracodawcę, potrwa dłużej niż 3 miesiące od dopuszczenia się przez pracownika naruszenia obowiązków, pracodawca nie ma możliwości ukarania go karą porządkową, gdyż upłyną graniczne terminy na nałożenie kary.
O zastosowanej karze porządkowej pracodawca jest obowiązany zawiadomić pracownika na piśmie, wskazując w nim rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę tego naruszenia, a także poinformować o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia (art. 110 Kodeksu pracy).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu, w zawiadomieniu o nałożeniu kary porządkowej pracodawca jest zobowiązany wskazać datę i faktyczny rodzaj naruszenia obowiązków przez pracownika. Nie może tego zrobić w sposób ogólny, choć nie musi to być opis drobiazgowy.
|