Na wiele lat przed śmiercią ojciec podpisał umowę ubezpieczenia osobowego - tzw. polisę na życie. Kilka dni temu zmarł. Ja oraz brat zostaliśmy wskazani w umowie jako beneficjenci, którzy po śmierci ojca mają otrzymać stosowne świadczenie pieniężne. Czy w tej sytuacji będziemy zobowiązani zgłosić fakt otrzymania pieniędzy do urzędu skarbowego? Czy będziemy musieli zapłacić podatek, czy może podobnie jak w przypadku dziedziczenia, jako najbliższa rodzina zostaniemy zwolnieni z tego obciążenia?
Czytelnik oraz jego brat nie będą zobowiązani do zapłaty podatku. Polisa na życie, o której mowa w pytaniu, to jeden z rodzajów ubezpieczeń osobowych. W przypadku takiej umowy ubezpieczający może wskazać jedną lub więcej osób uprawnionych do otrzymania sumy ubezpieczenia w razie śmierci osoby ubezpieczonej (tzw. beneficjenci). Jeżeli wskazano kilka osób uprawnionych do otrzymania sumy ubezpieczenia, a nie oznaczono udziału każdej z nich w tej sumie, ich udziały są równe. Co szczególnie ważne, suma ubezpieczenia przypadająca uprawnionemu nie należy do spadku po ubezpieczonym. Tym samym Czytelnik jako beneficjent nie będzie musiał doliczać otrzymanego świadczenia z tytułu polisy na życie do spadku po ojcu (jeśli będzie jednocześnie spadkobiercą) i uwzględniać tej kwoty w zawiadomieniu SD-Z2 czy zeznaniu SD-3.
Czynności i zdarzenia prawne, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, zostały precyzyjnie wskazane w art. 1 oraz art. 1a ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2024 r. poz. 1837). Przedmiotowemu podatkowi podlegają m.in. dziedziczenie, zapis testamentowy, zachowek, darowizny czy nawet nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci. W powołanych przepisach nie ma jednak mowy o stosowaniu ustawy do przysporzeń wynikających z polis na życie, czyli ubezpieczeń osobowych. Z uwagi na to, że przepisów podatkowych nie można w tej materii interpretować w sposób rozszerzający, nie ma możliwości opodatkowywania przedmiotowym podatkiem zdarzeń, które w ustawie nie są wprost wymienione, tylko na tej podstawie, że pod jakimś względem są podobne do zdarzeń, których ustawa dotyczy. Oznacza to, że Czytelnik nie będzie musiał składać w tym zakresie żadnych zawiadomień do urzędu skarbowego.
Co ważne, otrzymanie przez beneficjenta środków z tytułu polisy na życie nie podlega również opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
|