Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Alimenty a podatek od spadków i darowizn
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Alimenty a podatek od spadków i darowizn

Gazeta Podatkowa nr 80 (1955) z dnia 6.10.2022
Dawid Szwarc

Razem z mężem chcemy założyć dla naszego 12-letniego dziecka konto w banku. W miarę możliwości zamierzamy wpłacać na ten rachunek pieniądze pochodzące m.in. ze świadczenia 500+ czy z naszych dochodów. Czy takie wpłaty będą stanowić darowiznę i wymagają składania zawiadomienia SD-Z2 celem uniknięcia konieczności zapłaty podatku?

Zasadniczo nie. W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym jest darowizna, a czym obowiązek alimentacyjny. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna to umowa, będąca aktem dobrej woli darczyńcy, do której zawarcia nie jest on prawnie zobowiązany - chce w ten sposób pomóc określonej osobie (np. dziecku). Z kolei świadczenia alimentacyjne, które rodzic realizuje na rzecz dziecka, to wykonywanie obowiązku ustawowego. Zgodnie z przepisami, rodzice mają obowiązek uiszczania świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Kwestie podatkowe związane z prywatnymi darowiznami na rzecz osób fizycznych zostały uregulowane w ustawie o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2021 r. poz. 1043 ze zm.). Zakresem tego podatku, wbrew nazwie, objęte są przysporzenia majątkowe wynikające także z innych tytułów niż spadek (dziedziczenie) i darowizna. Niemniej żaden przepis ustawy nie wskazuje, aby obowiązek podatkowy był związany z otrzymywaniem alimentów. Skoro zatem określona czynność, zdarzenie, nie podlega przedmiotowej ustawie, nie ma konieczności zapłaty podatku od spadków i darowizn, tym bardziej składania zawiadomienia SD-Z2 - przepisów podatkowych, co do zasady, nie można interpretować rozszerzająco.

Oznacza to, że jeśli wpłaty na konto będą dokonywane tytułem wykonania obowiązku alimentacyjnego, wynikającego z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a nie w wyniku zawarcia umowy darowizny, należy uznać, że nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Warto zauważyć, że żaden przepis nie wskazuje maksymalnej wysokości świadczeń alimentacyjnych. Co więcej, świadczenia te nie muszą być w całości "konsumowane" na bieżące potrzeby dziecka - część z nich może stanowić jego oszczędności. Wydaje się jednak, że jeśli przelew na konto małoletniego dziecka ma znaczną wartość, celem uniknięcia wątpliwości, warto zrealizować go w ramach umowy darowizny i złożyć zawiadomienie SD-Z2.

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.