Razem z mężem chcemy założyć dla naszego 12-letniego dziecka konto w banku. W miarę możliwości zamierzamy wpłacać na ten rachunek pieniądze pochodzące m.in. ze świadczenia 500+ czy z naszych dochodów. Czy takie wpłaty będą stanowić darowiznę i wymagają składania zawiadomienia SD-Z2 celem uniknięcia konieczności zapłaty podatku?
Zasadniczo nie. W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym jest darowizna, a czym obowiązek alimentacyjny. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna to umowa, będąca aktem dobrej woli darczyńcy, do której zawarcia nie jest on prawnie zobowiązany - chce w ten sposób pomóc określonej osobie (np. dziecku). Z kolei świadczenia alimentacyjne, które rodzic realizuje na rzecz dziecka, to wykonywanie obowiązku ustawowego. Zgodnie z przepisami, rodzice mają obowiązek uiszczania świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Kwestie podatkowe związane z prywatnymi darowiznami na rzecz osób fizycznych zostały uregulowane w ustawie o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2021 r. poz. 1043 ze zm.). Zakresem tego podatku, wbrew nazwie, objęte są przysporzenia majątkowe wynikające także z innych tytułów niż spadek (dziedziczenie) i darowizna. Niemniej żaden przepis ustawy nie wskazuje, aby obowiązek podatkowy był związany z otrzymywaniem alimentów. Skoro zatem określona czynność, zdarzenie, nie podlega przedmiotowej ustawie, nie ma konieczności zapłaty podatku od spadków i darowizn, tym bardziej składania zawiadomienia SD-Z2 - przepisów podatkowych, co do zasady, nie można interpretować rozszerzająco.
Oznacza to, że jeśli wpłaty na konto będą dokonywane tytułem wykonania obowiązku alimentacyjnego, wynikającego z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a nie w wyniku zawarcia umowy darowizny, należy uznać, że nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Warto zauważyć, że żaden przepis nie wskazuje maksymalnej wysokości świadczeń alimentacyjnych. Co więcej, świadczenia te nie muszą być w całości "konsumowane" na bieżące potrzeby dziecka - część z nich może stanowić jego oszczędności. Wydaje się jednak, że jeśli przelew na konto małoletniego dziecka ma znaczną wartość, celem uniknięcia wątpliwości, warto zrealizować go w ramach umowy darowizny i złożyć zawiadomienie SD-Z2.
|