Odziedziczyłem po ojcu dom. Znalazłem osobę, która chciałaby odkupić ode mnie tę nieruchomość. Uzgodniliśmy warunki. Notariusz, który przygotowywał projekt aktu notarialnego, powiedział mi, że umowę sprzedaży będzie można zawrzeć, gdy przedstawię z urzędu skarbowego dokument, z którego będzie wynikać, że dopełniłem formalności podatkowych dotyczących nabycia spadku, w którego skład wchodzi ta nieruchomość. Czy faktycznie muszę przedłożyć taki dokument? Czy notariusz sam nie może się o niego zwrócić?
Notariusz w takim przypadku powinien otrzymać od strony czynności notarialnej taki dokument. W sytuacji gdy przedmiotem aktu notarialnego, który ma zostać sporządzony, lub dokumentu, co do którego notariusz ma uwierzytelnić podpis, ma być zbycie praw do spadku albo zbycie lub obciążenie rzeczy lub praw majątkowych uzyskanych m.in. tytułem dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego, notariusz może dokonać tych czynności tylko za uprzednią pisemną zgodą naczelnika urzędu skarbowego albo po przedstawieniu zaświadczenia wydanego przez naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że nabycie jest zwolnione od podatku, że należny podatek został zapłacony albo zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia. Wynika to z art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2024 r. poz. 596).
Okoliczności, o których mowa w powołanym przepisie, takie jak: wystąpienie zwolnienia od podatku, zapłacenie należnego podatku czy wygaśnięcie zobowiązania podatkowego wskutek przedawnienia, należy odnosić zarówno do sprawy administracyjnej prowadzonej w trybie "wydania zaświadczenia", jak też prowadzonej w trybie "pisemnej zgody" naczelnika urzędu skarbowego.
Jednak w kontekście pytania Czytelnika istotne jest, że przedmiotowego obowiązku nie można utożsamiać z faktem, że notariusz jest uprawniony do wystąpienia o wydanie tego zaświadczenia we własnym imieniu i na własną rzecz jako adresat tego przepisu w sytuacji, gdy ma on tylko sporządzić akt notarialny dokumentujący umowę sprzedaży. Nie można bowiem uznać, iż to notariusz, do którego sprzedający zwracają się z prośbą o sporządzenie aktu notarialnego jest stroną mającą interes prawny w uzyskaniu takiego zaświadczenia, a nie stawający do aktu (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 stycznia 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 1779/18).
|