Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Stwierdzenie nabycia spadku, gdy nie są znani krewni ...
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Stwierdzenie nabycia spadku, gdy nie są znani krewni zmarłego

Gazeta Podatkowa nr 49 (1820) z dnia 21.06.2021
Aleksandra Karasińska

Zostałam powołana do dziedziczenia po mojej niedawno zmarłej przyjaciółce, która wskazała mnie w swoim testamencie jako jedynego spadkobiercę. Złożyłam wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku i czekam na rozprawę. We wniosku nie wskazałam jednak krewnych zmarłej, gdyż z tego co wiem od niej, nie miała męża i dzieci ani innych bliskich krewnych. Czy w takiej sytuacji będzie możliwe wydanie postanowienia?

TAK. W pierwszej kolejności za dowód tego, że nie ma innych spadkobierców, może być przyjęte zapewnienie złożone przez zgłaszającego się spadkobiercę. Wynika to z art. 671 § 1672 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1575 ze zm.). Jeżeli jednak zapewnienie nie było złożone albo zapewnienie to lub inne dowody nie zostaną uznane przez sąd za wystarczające, postanowienie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku może zapaść dopiero po wezwaniu spadkobierców przez ogłoszenie.

Z powyższego wynika, że wezwanie spadkobierców przez ogłoszenie jest obowiązkowe w każdej sprawie, w której zapewnienie nie zostało złożone (np. gdy jedynym uczestnikiem jest wnioskodawca niebędący spadkobiercą albo gdy spadkobiercy nie stawili się na posiedzeniu). W pozostałych wypadkach zlecenie ogłoszenia zależy od uznania sądu (takie stanowisko wyraził Sąd Najwyższy m.in. w postanowieniu z dnia 2 września 1998 r., sygn. akt III CKU 37/98). W szczególności będzie ono uzasadnione w przypadku niewystarczającej wiedzy zgłaszających się spadkobierców na temat innych potencjalnych spadkobierców czy istnienia testamentów, albo w razie podniesienia zarzutu, że istnieją inni spadkobiercy, gdy przemawiają za tym powołane dowody.

Ogłoszenie, o którym mowa, umieszcza się w ogólnopolskim dzienniku lub czasopiśmie, a ponadto podaje publicznie do wiadomości w ostatnim miejscu zwykłego pobytu spadkodawcy w sposób w tym miejscu przyjęty. Jeżeli wartość spadku jest nieznaczna, sąd może zrezygnować z ogłoszenia w prasie. Ogłoszenie powinno zawierać informacje wymienione w art. 673 K.p.c., tj. imię, nazwisko, zawód oraz ostatnie miejsce zwykłego pobytu spadkodawcy, datę jego śmierci, wskazanie pozostałego majątku, wezwanie, aby spadkobiercy w ciągu trzech miesięcy zgłosili się i udowodnili nabycie spadku, gdyż w przeciwnym razie mogą być pominięci w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku. Po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia, sąd wyznacza rozprawę, na którą wzywa także osoby, które zgłosiły żądanie i podały miejsce zamieszkania. Jeżeli w tym czasie nikt nie zgłosił nabycia spadku albo zgłaszający się nie udowodnił go na rozprawie, sąd wydaje postanowienie stwierdzające nabycie spadku przez spadkobierców, których prawa zostały ustalone.

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.