Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Dwójka dzieci z prawem do zachowku w różnej wysokości

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Dwójka dzieci z prawem do zachowku w różnej wysokości

Gazeta Podatkowa nr 17 (1788) z dnia 1.03.2021
Dawid Szwarc

Ojciec spisał testament i przekazał cały spadek swojej żonie. Mi oraz bratu nic nie zostawił - nie powołał nas do spadku ani nie uczynił na naszą rzecz żadnego zapisu. Z tego co wiem mamy prawo dochodzić zachowku. Czy prawdą jest, że mój brat otrzyma większy zachowek, gdyż jest niepełnoletni? Czy dzieci zmarłego nie powinny być traktowane na równych zasadach?

Taka sytuacja jest w pełni zgodna z prawem. Z pytania wynika, że dzieci zmarłego nie zostały powołane do spadku, nie uczyniono na ich rzecz żadnych zapisów testamentowych, a jednocześnie nie ma informacji, aby zostały formalnie wydziedziczone. W takim przypadku mają prawo do zachowku. W myśl przepisów zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należy się tzw. zachowek. Wynika to z art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740).

Istotne jest, że procentowa wysokość zachowku dla różnych uprawnionych nie zawsze jest taka sama. Jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeśli zstępny uprawniony jest małoletni, zachowek przysługuje w wysokości 2/3 wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym. W pozostałych wypadkach jest to 1/2 wartości tego udziału. Przykładowo zatem, jeśli Czytelnik ma 24 lata i nie jest trwale niezdolny do pracy, zachowek wyniesie 1/2 tego, co by dziedziczył, gdyby miało miejsce dziedziczenie ustawowe (a nie testamentowe, tak jak w omawianej sytuacji). Z kolei gdy jego brat jest małoletni, wysokość przysługującego mu zachowku jest większa i wynosi 2/3 wspomnianej wartości. Mimo że sprawa dotyczy dwójki dzieci, każde z nich otrzyma zachowek w innej wysokości. Uzasadnieniem takiego "nierównego" traktowania dzieci są okoliczności szczególne i ochrona osób najsłabszych - a więc np. takich, które same dopiero się uczą i nie pracują.

W opisanej sytuacji, gdyby ojciec Czytelnika nie pozostawił testamentu i miało miejsce dziedziczenie ustawowe, każdy ze spadkobierców otrzymałby po 1/3 spadku. Zatem zachowek Czytelnika wynosi w tym przypadku 1/6 spadku, z kolei zachowek jego małoletniego brata - 2/9 spadku. Wysokość tego udziału należy następnie przemnożyć przez tzw. substrat zachowku, na który składa się przede wszystkim czysta wartość spadku, co da ostatecznie kwotę, której można będzie dochodzić od spadkobiercy. Gdyby w opisanym przykładzie substrat zachowku wynosił 270 tys. zł, Czytelnik miałby prawo do zachowku w kwocie 45 tys. zł, a jego małoletni brat do kwoty 60 tys. zł.

Należy zauważyć, że zdarza się, iż uprawniony do zachowku otrzymał należny zachowek (w całości bądź części) np. w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny - wówczas realnie może mu przysługiwać jedynie roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.