Chciałbym, aby po mojej śmierci określona kwota pieniędzy trafiła z mojego rachunku na rzecz dwójki moich dzieci. Nie wiem, jak potoczą się sprawy spadkowe, ile będą trwać formalności i czy nie dojdzie do jakichś sporów, dlatego zależy mi, aby przekazać pieniądze dzieciom w możliwie prosty sposób. Podobno można to zrobić, posiadając rachunek bankowy. Czy to prawda? Jak dużą kwotę można w ten sposób przekazać?
TAK, to prawda. Chodzi o tzw. dyspozycję wkładem na wypadek śmierci. Niemniej przewiduje się w tym zakresie wiele ograniczeń, zarówno podmiotowych, jak i kwotowych. W myśl przepisów, posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może polecić pisemnie bankowi dokonanie - po swojej śmierci - wypłaty z rachunku na rzecz wskazanych osób określonej kwoty pieniężnej. Tak stanowi art. 56 ust. 1 Prawa bankowego (Dz. U. z 2019 r. poz. 2357 ze zm.). Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci może być w każdym czasie przez posiadacza rachunku zmieniona lub odwołana na piśmie.
Nie każda jednak osoba może zostać beneficjentem takiego przysporzenia. Dyspozycja może zostać bowiem wykonana jedynie na rzecz małżonka, wstępnych, zstępnych lub rodzeństwa posiadacza rachunku bankowego.
Kolejne ograniczenie to maksymalna kwota wypłaty środków w tym trybie. Kwota wypłaty, bez względu na liczbę wydanych dyspozycji, nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w kwietniu 2020 r. wyniosło 5.284,92 zł, co oznacza, że gdyby posiadacz konta zmarł w maju 2020 r., uczyniona przez niego dyspozycja (dyspozycje) nie mogłaby przekroczyć kwoty 105.698,40 zł. Jeżeli posiadacz rachunku wydał więcej niż jedną dyspozycję wkładem na wypadek śmierci, a łączna suma dyspozycji przekracza wspomniany limit, dyspozycja wydana później ma pierwszeństwo przed dyspozycją wydaną wcześniej. Co istotne, bank ma obowiązek przy zawieraniu umowy rachunku, o którym była mowa na wstępie, poinformować w sposób zrozumiały dla posiadacza rachunku o możliwości wydania przez niego dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz o obowiązujących w tym zakresie ograniczeniach.
Warto pamiętać, że kwota wypłacona tytułem dyspozycji nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku.
|