W moim małżeństwie obowiązuje wspólność majątkowa. Przez wiele lat otrzymaliśmy w drodze darowizn i spadków, a także w wyniku wspólnych zakupów wiele rzeczy, które można uznać za rzeczy do codziennego zwyczajnego użytkowania. Czy wobec tych przedmiotów stosuje się te same reguły przy określaniu ich przynależności do majątku wspólnego bądź osobistego?
NIE, w tym zakresie stosuje się nieco inne reguły interpretacyjne.
Zasadą jest, że wszystko co małżonkowie nabędą w okresie obowiązywania ustroju wspólności ustawowej, razem bądź osobno, zasila ich majątek wspólny. Jednakże zwykłe przedmioty urządzenia domowego (codziennego użytku) zasilają majątek wspólny także wtedy, gdy zostaną nabyte przez małżonka w drodze dziedziczenia, zapisu lub darowizny. Nie dotyczy to jedynie sytuacji, gdy spadkodawca (darczyńca) postanowił inaczej. Wynika to z art. 34 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jest to o tyle ważne, że, co do zasady, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę zasilają majątek osobisty tego małżonka, który je otrzymał. Zatem w odniesieniu do wspomnianych rzeczy codziennego użytku ta reguła została zmieniona.
Zwykłe rzeczy urządzenia domowego zasilają zasadniczo majątek wspólny.
Ustawa nie definiuje jednak pojęcia "zwykłe przedmioty urządzenia domowego". Przyjmuje się, że chodzi tu o rzeczy ruchome, stanowiące standardowe wyposażenie mieszkania przeciętnej rodziny, powszechnie dostępne i normalnie używane w typowym gospodarstwie domowym w danym czasie. Mogą to być więc meble, naczynia kuchenne, lodówki itp. Takie przedmioty służą do użytku obojga małżonków nie tylko wtedy, gdy faktycznie są przez nich wykorzystywane, ale jeśli w normalnych okolicznościach mogą być wykorzystywane wspólnie. Zatem nawet jeśli określona rzecz jest w rzeczywistości użytkowana tylko przez jednego małżonka, nie pozbawia jej to przymiotu zwykłego przedmiotu urządzenia domowego. Trzeba jednak podkreślić, że takimi przedmiotami nie będą nigdy meble antyki, cenne obrazy ani wszystkie inne przedmioty, które w przeciętnym gospodarstwie domowym zwykle nie stanowią jego wyposażenia.
Przedmioty codziennego użytku (zwykłe rzeczy urządzenia domowego), które zostały nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej (np. przed ślubem) choćby w drodze dziedziczenia, zapisu bądź darowizny, nie wchodzą do majątku wspólnego, ale do majątku osobistego tego małżonka, który je nabył.
|