Nabycie przez spółkę udziałów w celu ich umorzenia za wynagrodzeniem, jako szczególny rodzaj umowy niewymienionej w katalogu zawartym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie jest opodatkowane PCC. Tym samym po stronie spółki nie powstanie obowiązek podatkowy z tego tytułu.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Spółka z o.o. planuje, za zgodą wspólników, nabyć udziały spółki w celu dokonania ich umorzenia z czystego zysku bez obniżenia kapitału zakładowego. Umowa spółki zezwala na umorzenie udziałów wspólnika. Pomiędzy spółką a wspólnikami zawarte zostaną umowy nabycia udziałów, za które wspólnicy otrzymają wynagrodzenie pieniężne. Następnie zgromadzenie wspólników spółki podejmie uchwałę o umorzeniu nabytych udziałów. Spółka zwróciła się do Dyrektora KIS z pytaniem, czy opisane nabycie przez spółkę udziałów celem ich umorzenia podlega opodatkowaniu PCC. Zdaniem spółki czynność ta nie podlega opodatkowaniu PCC.
ZDANIEM DYREKTORA KIS:
Dyrektor KIS uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Przytoczył treść art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC, który określa umowy podlegające PCC. Z kolei na mocy kolejnych punktów PCC podlegają także zmiany umów, które są wymienione w przytoczonej regulacji, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania PCC, z jednym zastrzeżeniem. PCC objęte są także orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne jak określone umowy czy ich zmiany.
Dyrektor KIS przypomniał, że ustawodawca, wprowadzając w ustawie o PCC zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu, wyłączył od opodatkowania inne podobne, które nie zostały wyraźnie wskazane w ustawie.
Umowy nabycia udziałów za wynagrodzeniem w celu ich umorzenia nie można utożsamiać z umową sprzedaży uregulowaną w Kodeksie cywilnym, ale z czynnością określoną w art. 199 K.s.h. W ramach instytucji nabycia udziałów w celu ich umorzenia ma miejsce prawne unicestwienie udziału. Instytucja umorzenia udziału w spółce w drodze nabycia przez nią udziału jest ściśle związana ze stosunkiem uczestnictwa w spółce. Jest to norma o charakterze szczególnym w stosunku do przepisów prawa cywilnego.
Elementami przedmiotowo istotnymi umowy sprzedaży są: oznaczenie przedmiotu sprzedaży oraz cena. Innymi słowy, za umowę sprzedaży zostanie uznana tylko taka umowa, która definiuje zarówno przedmiot sprzedaży, jak i cenę należną sprzedającemu.
W przypadku zaś nabycia od wspólnika udziałów przez spółkę w celu ich umorzenia występuje wynagrodzenie. Termin "wynagrodzenie" nie jest tożsamy z ceną. Użycie w art. 199 § 2 K.s.h. terminu "wynagrodzenie" świadczy o tym, iż na gruncie tego przepisu nie chodzi o sprzedaż w rozumieniu art. 535 K.c. Opisanej we wniosku czynności nie można zatem zakwalifikować jako umowy sprzedaży, w związku z czym nie podlega ona PCC.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 czerwca 2023 r., nr 0111-KDIB2-3.4014.132.2023.1.MD)
|