Prowadzimy działalność w ramach komunalnej spółki z o.o. Jedynym udziałowcem spółki jest gmina. Spółka została powołana w celu zaspokajania potrzeb mieszkańców gminy. Działalność gospodarcza spółki polega przede wszystkim na poborze, uzdatnianiu i dostarczaniu wody oraz odprowadzaniu i oczyszczaniu ścieków, ale także m.in. na świadczeniu usług w zakresie robót budowlanych, wznoszeniu budynków mieszkalnych i niemieszkalnych czy wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami. Teraz gmina zamierza wnieść dodatkowe wkłady pieniężne do spółki. Czy podwyższenie kapitału zakładowego będzie zwolnione z PCC?
Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. z wkładów lub ze środków spółki stanowi czynność zmiany umowy spółki podlegającą, co do zasady, PCC. W przypadku gdy wnoszone będą wkłady pieniężne, nie znajdzie zastosowania wyłączenie od PCC, o którym mowa w art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o PCC (Dz. U. z 2024 r. poz. 295). Poza tym w przypadku wkładów pieniężnych nie można uniknąć zapłaty PCC, powołując się na zasadę stand still wynikającą z prawa unijnego.
Podstawę opodatkowania PCC stanowi wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Można rozważyć objęcie udziałów po cenie wyższej od wartości nominalnej (art. 154 § 3 K.s.h.). W takiej sytuacji nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego i ona nie podlega opodatkowaniu PCC. Odliczeniu od podstawy opodatkowania podlegają opłaty związane z wpisem podwyższenia kapitału zakładowego do KRS (sądowa i za ogłoszenie wpisu w MSiG) oraz wynagrodzenie notariusza w przypadku, gdy będzie on protokołował uchwałę wspólników w sprawie podwyższenia.
Przy ustalaniu obowiązku zapłaty PCC ważne jest także, czy do podwyższenia ma zastosowanie zwolnienie od PCC, o którym mowa w art. 9 pkt 11 lit. b), lit. c) czy lit. d) ustawy o PCC. W przypadku spółki komunalnej istotne jest w szczególności zwolnienie uregulowane w art. 9 pkt 11 lit. d) ustawy o PCC. Zwolnienie to odnosi się do umowy spółki i jej zmiany (w tym m.in. dotyczącej podwyższenia kapitału zakładowego). Aby z niego skorzystać, muszą być spełnione łącznie dwa następujące warunki:
Na możliwość zastosowania omawianego zwolnienia nie wpływa fakt, że oprócz usług enumeratywnie wymienionych w art. 9 pkt 11 lit. d) ustawy o PCC, spółka, której dotyczy omawiana zmiana umowy (w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego), prowadzi również działalność w innym zakresie. Uznał tak Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 18 czerwca 2018 r., nr 0111-KDIB4.4014.193.2018.1.PM. Przysługiwanie zwolnienia w takich okolicznościach Dyrektor KIS potwierdził także w interpretacji indywidualnej z dnia 2 lipca 2024 r., nr 0111-KDIB2-3.4014.242.2024.2.MD. We wniosku o interpretację spółka, której jedynym udziałowcem jest gmina, przedstawiła swój przedmiot działalności. Poza niektórymi usługami wymienionymi w art. 9 pkt 11 lit. d) ustawy o PCC obejmował on także szereg innych. Poza tym spółka wskazała, że środki wnoszone na podwyższenie kapitału zakładowego będą przeznaczone w szczególności na budowę szkoły, gdyż gmina powierzyła spółce wykonywanie zadania własnego gminy z zakresu edukacji publicznej. W takim stanie faktycznym Dyrektor KIS uznał, że spółka ta może skorzystać z omawianego zwolnienia i nie będzie zobowiązana do zapłaty PCC.
|