Mam w imieniu właściciela firmy złożyć w urzędzie skarbowym wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Szef udzielił mi pełnomocnictwa szczególnego (PPS-1). Czy od tego pełnomocnictwa trzeba uiścić opłatę skarbową?
TAK. Złożenie pełnomocnictwa szczególnego w sprawie podatkowej podlega, co do zasady, opłacie skarbowej w wysokości 17 zł.
Urząd skarbowy wystawia zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach na podstawie własnej dokumentacji, a także informacji otrzymanych od innych organów podatkowych. Taki dokument potwierdza stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania. Urząd skarbowy wystawia zaświadczenie o niezaleganiu tylko wtedy, gdy z dostępnych mu danych wynika, że podatnik nie ma zaległości podatkowych.
Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach powinno być wydane w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.
Wniosek o wydanie zaświadczenia może w imieniu podatnika złożyć pełnomocnik. Zazwyczaj legitymuje się on pełnomocnictwem szczególnym (PPS-1). Pełnomocnictwo to trzeba przedłożyć urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawie. Może być ono udzielone na piśmie (utrwalonym w postaci papierowej lub elektronicznej) lub zgłoszone ustnie do protokołu. Pełnomocnictwo przesyłane przez internet musi być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo osobistym.
Obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa szczególnego powstaje z chwilą jego złożenia w urzędzie skarbowym. Ciąży on solidarnie na mocodawcy i pełnomocniku. W praktyce obowiązek uregulowania wymaganej kwoty bierze na siebie mocodawca. Opłatę skarbową należy wpłacić na rzecz prezydenta miasta właściwego ze względu na siedzibę urzędu skarbowego, w którym pełnomocnictwo jest składane. Wymaganą kwotę można uregulować w kasie urzędu miasta lub przelać na rachunek bankowy. Dowód zapłaty należy dołączyć do pełnomocnictwa lub dostarczyć do urzędu skarbowego w ciągu 3 dni od dnia złożenia pełnomocnictwa. Dowód może mieć formę wydruku potwierdzającego wykonanie operacji bankowej. Adwokat, radca prawny lub doradca podatkowy może przedłożyć uwierzytelnioną przez siebie kopię dowodu zapłaty opłaty skarbowej od dokumentu stwierdzającego udzielenie mu pełnomocnictwa.
Opłata skarbowa od pełnomocnictwa nie jest pobierana, jeżeli pełnomocnictwo zostało udzielone członkowi najbliższej rodziny, tj. małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.
|