POLECAMY |
||
Spółka kończy budowę sieci kanalizacyjnej. Pierwsze zrzuty rozpoczniemy pod koniec listopada, ale budowę planujemy zakończyć dopiero w przyszłym roku. Od kiedy będziemy zobowiązani opłacać podatek od nieruchomości za powyższą sieć? W jaki sposób ustalić podstawę opodatkowania takiej budowli?
Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. Przy czym przepis ten mówi tak naprawdę o dwóch różnych sytuacjach, których wystąpienie powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Pierwsza z nich, to zakończenie budowy, której następstwem jest z reguły dokument wydany przez organ budowlany, bądź czynność inwestora wymagana przez przepisy prawa budowlanego, potwierdzająca, iż budowa została zakończona. Druga sytuacja to moment, w którym rozpoczęło użytkowanie obiektu jeszcze przed zakończeniem budowy. Przy czym w orzecznictwie sądów administracyjnych przeważa pogląd, iż rozpoczęcie użytkowania budynku lub budowli należy rozumieć w znaczeniu potocznym. Co więcej, nie ma znaczenia fakt, czy odbyło się to zgodnie z prawem i czy rzeczywiście obiekt nadawał się do korzystania (tak m.in. orzekł WSA w Łodzi w wyroku z dnia 29 czerwca 2021 r., sygn. akt I SA/Łd 371/21).
Czytelnicy powinni więc zwrócić uwagę, że jeżeli rozpoczną użytkowanie sieci kanalizacyjnej przed jej ostatecznym wykończeniem, obowiązek podatkowy może zaktualizować się szybciej. Przykładowo jeżeli użytkowanie rozpocznie się w listopadzie, wówczas podatek od nieruchomości powinni rozpocząć opłacać już od 1 stycznia 2022 r. Jeżeli natomiast budowa zostanie zakończona dopiero w przyszłym roku i nie dojdzie do wcześniejszego rozpoczęcia jej użytkowania, wtedy obowiązek podatkowy zostanie przesunięty na następny rok, tj. na dzień 1 stycznia 2023 r.
Sieć kanalizacyjna jest niewątpliwie budowlą, zatem jeśli chodzi o podstawę opodatkowania, to zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1170) powinna być ona ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego w wysokości stanowiącej podstawę amortyzacji w tym roku, niepomniejszonej o odpisy amortyzacyjne. W przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych, podstawę opodatkowania stanowi ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego. Jeżeli od budowli nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, podstawę opodatkowania stanowi ich wartość rynkowa.
|