Podatnik ma prawo odliczyć VAT wynikający z faktury wystawionej w walucie obcej, nawet jeżeli do przeliczenia kwoty podatku zastosowano błędny kurs waluty. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 kwietnia 2025 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.225.2025.1.LM)
Spółka (czynny podatnik VAT) otrzymywała niektóre faktury zakupu w walucie obcej, z VAT przeliczonym na polską walutę. Zgodnie z przyjętą polityką należytej staranności spółka dokonywała sprawdzenia poprawności zastosowanego kursu waluty i w przypadku pomyłki przeważnie w formie pisemnej zwracała się z prośbą do dostawcy o skorygowanie dokumentu, jednak z różnych przyczyn nie zawsze taka prośba była realizowana. Wielokrotnie spółka otrzymywała odpowiedź, iż mimo że dostawca ma świadomość zastosowania błędnego kursu na fakturze, to nie jest w stanie wygenerować faktury z zastosowanym prawidłowo kursem waluty, np. ze względu na ograniczenia systemu. Spółka podkreśliła, iż nie są to znaczące wartości, gdyż kursy walut w przeciągu kilku dni utrzymują się na podobnym poziomie.
Spółka zapytała, czy w przypadku otrzymania faktury z błędnym kursem waluty ma prawo do odliczenia całości naliczonego podatku VAT w wysokości wskazanej na wystawionej przez dostawcę fakturze.
Dyrektor KIS przypomniał, że prawo do odliczenia VAT przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik VAT oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Ponadto ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia VAT (w całości lub w części), pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do odliczenia VAT. Zgodnie z art. 88 ust. 3a ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne, w przypadku gdy:
1) sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący;
2) transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;
3) wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:
a) stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności,
b) podają kwoty niezgodne z rzeczywistością - w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,
c) potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego - w części dotyczącej tych czynności;
4) faktury, faktury korygujące, wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami, nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego;
5) wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze - w części dotyczącej tych czynności.
Z kolei w myśl art. 88 ust. 4 ww. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni (z wyłączeniem przypadków dotyczących nabycia nowych środków transportu).
Natomiast w myśl art. 106e ust. 11 ww. ustawy - dotyczącego zasad wystawiania faktur - kwoty podatku wykazuje się w złotych. Kwoty podatku wyrażone w walucie obcej wykazuje się w złotych przy zastosowaniu zasad przeliczania na złote przyjętych dla przeliczania kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania. Kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki od 0,5 grosza zaokrągla się do 1 grosza.
Organ podatkowy wyjaśnił, że przeliczenia na złote kwot wyrażonych w walucie obcej, wykazanych na fakturze, dokonać powinien usługodawca lub dostawca towarów.
Biorąc powyższe pod uwagę organ podatkowy uznał, że w sytuacji zastosowania przez wystawiającego fakturę błędnego kursu walutowego do przeliczenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku w sytuacji, gdy są one wyrażone w walucie obcej, przysługuje spółce prawo do odliczenia VAT, wynikającego z faktur dokumentujących dostawę towarów i świadczenie usług w kwocie, jaka zostanie na nich wykazana. Zastosowanie błędnego kursu walutowego przez dostawcę nie stanowi bowiem negatywnej przesłanki uniemożliwiającej odliczenie tego podatku, w świetle art. 88 ww. ustawy. W interpretacji wyjaśniono:
"(...) Dla istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury (nawet w przypadku wskazanym powyżej), obok fundamentalnych przesłanek takich jak status odliczającego jako czynnego, zarejestrowanego podatnika VAT i związek zakupionych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi (u nabywcy) i faktycznie zrealizowana transakcja, to również najistotniejsze jest to, by nabyta usługa lub towar podlegały opodatkowaniu i nie korzystały przy tym ze zwolnienia od tego podatku.
(...) takie prawo, pomimo zastosowania przez dostawców nieprawidłowego kursu walutowego, Państwu przysługuje. (...)"
|