Zdarza się, że podatnicy wykorzystują w prowadzonej działalności gospodarczej samochody, które stanowią ich majątek prywatny. Wątpliwości budzi sprzedaż takiego samochodu na gruncie ustawy o VAT.
Sprzedaż towaru podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli dokonywana jest przez podatnika. Dla celów VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Tak wynika z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Biorąc powyższe pod uwagę sprzedaż prywatnych składników majątku nie powinna, naszym zdaniem, podlegać opodatkowaniu VAT. Sprzedaż ta nie następuje bowiem w ramach działalności gospodarczej, lecz dokonywana jest w ramach rozporządzania własnym majątkiem (jest zwykłym wykonywaniem prawa własności). Tak powinno być również w przypadku, gdy składniki te były w tej działalności wykorzystywane.
Niemniej jednak należy podkreślić, że organy podatkowe zajmują w tej kwestii stanowisko niekorzystne dla podatników. Uważają, iż sprzedaż składników prywatnego majątku, które były wykorzystywane w działalności gospodarczej, powinna być opodatkowana VAT (pomimo, że składniki te nie były zaliczone do firmowego majątku). Tak uznał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 27 lutego 2020 r., nr 0114-KDIP4-3.4012.17.2020.1.MP.
Ponadto Czytelnicy informują, że takie stanowisko prezentuje także KIS na infolinii telefonicznej. Wskazuje bowiem, że sprzedaż prywatnego samochodu podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli był on wykorzystywany w działalności gospodarczej, a z tytułu kosztów używania (zakup paliwa, koszty naprawy) odliczano 50% VAT i/lub zaliczano 20% ww. wydatków do kosztów podatkowych.
W związku z powyższym wystąpiliśmy do Ministerstwa Finansów z zapytaniem, czy potwierdza takie stanowisko. Podkreśliliśmy także, iż w przypadku wycofania samochodu z firmy - od zakupu którego nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT - nie wykazuje się VAT należnego, a późniejsza sprzedaż tego samochodu dokonywana z majątku prywatnego nie jest opodatkowana VAT (patrz: interpretacje indywidualne Dyrektora KIS z 6 lipca 2023 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.351.2023.1.JG i z 4 sierpnia 2022 r., nr 0113-KDIPT1-3.4012.270.2022.2.ALN). Zapytaliśmy więc, czy zasadne jest, aby w ww. przypadkach skutki w VAT były inne. O otrzymanej odpowiedzi poinformujemy niezwłocznie na łamach naszego czasopisma.
|