Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym wyrobami akcyzowymi są wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.
Stosownie do art. 114 ust. 1 ustawy, obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy podlegają wyroby akcyzowe określone w załączniku nr 3 do ustawy.
Wyroby akcyzowe podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy stosownie do art. 117 ust. 1 ustawy, powinny być prawidłowo oznaczone odpowiednimi podatkowymi znakami akcyzy przed zakończeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, a w przypadkach, o których mowa w art. 9b ust. 1 pkt 2 oraz w art. 47 ust. 1 pkt 1, 2, 4 lub 5, odpowiednio przed dokonaniem ich sprzedaży lub przekazaniem do magazynu wyrobów gotowych.
Zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy obowiązek oznaczania wyrobów akcyzowych podatkowymi znakami akcyzy, z zastrzeżeniem art. 116 ust. 1a, ciąży na zarejestrowanym, zgodnie z art. 16, podmiocie będącym:
1) podmiotem prowadzącym skład podatkowy, z zastrzeżeniem art. 116 ust. 1 pkt 6 i 7 ustawy;
2) importerem;
3) podmiotem dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego;
4) przedstawicielem podatkowym;
5) podmiotem dokonującym produkcji wyrobów akcyzowych, o której mowa w art. 47 ust. 1 pkt 1, 2, 4 lub 5 ustawy (produkcja wyrobów akcyzowych poza składem podatkowym);
6) właścicielem wyrobów akcyzowych, o którym mowa w art. 13 ust. 3 ustawy (podmiot posiadający zezwolenie wyprowadzenia);
7) podmiotem zamierzającym nabyć wyroby akcyzowe i posiadającym zezwolenie, o którym mowa w art. 54 ust. 1 (mowa tutaj o zezwoleniu na wyprowadzenie własnych wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego).
Ze wskazanego przepisu wynika, że obowiązek oznaczania wyrobów akcyzowych podatkowymi znakami akcyzy ciąży na podmiocie prowadzącym skład podatkowy, za wyjątkiem sytuacji, w których obowiązek ten spoczywa na podmiocie posiadającym zezwolenie wyprowadzenia wyrobów akcyzowych z tego składu podatkowego, który jednocześnie jest właścicielem wyrobów podlegających obowiązkowi oznaczania lub zamierza nabyć te wyroby.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego. W przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, zobowiązanie podatkowe powstaje co do zasady z dniem zakończenia tej procedury (art. 45 ust. 1 ustawy).
W przypadku składu podatkowego jest to moment wyprowadzenia wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy (art. 42 ust. 1 ustawy).
Uwaga
Podatnikiem akcyzy z tytułu wyprowadzenia wyrobów ze składu podatkowego poza procedurę zawieszenia poboru akcyzy jest co do zasady podmiot prowadzący ten skład, który jest odpowiedzialny za dochowanie warunków tej procedury, niezależnie od tego, czy jest on właścicielem wyprowadzanych wyrobów czy też należą one do innego podmiotu.
Na zasadzie wyjątku, podatnikiem z tego tytułu może zostać również podmiot inny niż prowadzący skład podatkowy, który jest właścicielem wyprowadzanych wyrobów - o ile posiada on zezwolenie wyprowadzenia, o którym mowa w art. 54 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (art. 13 ust. 3 ustawy).
W przypadku, gdy wyroby akcyzowe znajdujące się w składzie podatkowym, nie stanowią własności prowadzącego skład podatkowy, jednakże właściciel tych wyrobów nie posiada zezwolenia wyprowadzenia z tego składu, wówczas podatnikiem podatku akcyzowego z tytułu wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy jest podmiot prowadzący skład podatkowy.
Zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy, w przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego:
1) składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe, według ustalonego wzoru,
2) obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego
- za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy skutkujące powstaniem zobowiązania podatkowego.
Stosownie do art. 21 ust. 7 pkt 1 ustawy, z zastrzeżeniem art. 23 ust. 4 oraz art. 27 ust. 2, kwotę akcyzy obniża się o kwotę stanowiącą wartość podatkowych znaków akcyzy prawidłowo naniesionych na wyroby akcyzowe lub opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych, nie wcześniej jednak niż następnego dnia po naniesieniu tych znaków na dany wyrób akcyzowy lub opakowanie jednostkowe w przypadku oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy w składzie podatkowym na terytorium kraju. Natomiast w przypadku właściciela wyrobów akcyzowych posiadającego zezwolenie wyprowadzenia, kwotę akcyzy obniża się o kwotę stanowiącą wartość podatkowych znaków akcyzy prawidłowo naniesionych na wyroby akcyzowe lub opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych, nie wcześniej jednak niż następnego dnia po powstaniu obowiązku podatkowego.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 i 2 ustawy, podmiot prowadzący skład podatkowy jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, do obliczenia i zapłaty akcyzy wstępnie za okresy dzienne, na rachunek właściwego urzędu skarbowego.
Uwaga
Na podstawie art. 23 ust. 4 pkt 1 lit. a) ustawy, wpłaty dzienne obniża się o kwotę stanowiącą wartość podatkowych znaków akcyzy prawidłowo naniesionych na wyroby akcyzowe lub opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych. Obniżenia można dokonać nie wcześniej jednak niż następnego dnia po naniesieniu tych znaków na dany wyrób akcyzowy lub opakowanie jednostkowe - w przypadku oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy w składzie podatkowym na terytorium kraju.
Natomiast w przypadku właściciela wyrobów akcyzowych posiadającego zezwolenie wyprowadzenia wpłaty dzienne obniża się o kwotę stanowiącą wartość podatkowych znaków akcyzy prawidłowo naniesionych na wyroby akcyzowe lub opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych następnego dnia po powstaniu obowiązku podatkowego.
Jak wynika z powołanych wyżej przepisów - prawo do obniżenia kwoty akcyzy na mocy art. 21 ust. 7 ustawy oraz prawo do obniżenia kwoty wpłat dziennych akcyzy na mocy art. 23 ust. 4 pkt 1 ustawy o wartość podatkowych znaków akcyzy, związane jest ściśle z oznaczaniem wyrobów akcyzowych znakami akcyzy.
W konsekwencji, z uprawnienia tego korzysta ten podmiot, który zobowiązany jest do oznaczenia wyrobów znakami akcyzy na podstawie art. 116 ustawy o podatku akcyzowym. Przepisy określające moment obniżenia kwoty akcyzy oraz kwoty wpłat dziennych zawarte w art. 21 ust. 7 oraz art. 23 ust. 4 ustawy, odnoszą się bowiem do tych samych podmiotów, które zostały wskazane w art. 116 ust. 1 ustawy jako zobowiązane do oznaczenia wyrobów akcyzowych podatkowymi znakami akcyzy.
Obniżenia kwoty należnej akcyzy oraz wpłat dziennych podmiot dokonuje w deklaracji. Z prawa tego może korzystać wyłącznie ten podmiot, który jest podatnikiem akcyzy od tych wyrobów, tj. na którym spoczywa obowiązek:
|