Usługi świadczone przy kontraktach kompleksowego utrzymania dróg - gdy świadczona jest jedna kompleksowa usługa utrzymania drogi - opodatkowane są z zastosowaniem podstawowej stawki VAT. Stanowisko to zostało potwierdzone w wyrokach sądowych, tj. w wyroku NSA z dnia 28 października 2016 r., sygn. akt I FSK 344/15, w wyroku WSA w Rzeszowie z dnia 11 października 2018 r., sygn. akt I SA/Rz 753/18 (orzeczenie prawomocne), w wyroku NSA z dnia 18 lipca 2019 r., sygn. akt I FSK 725/17.
Podobnie uznał Dyrektor KIS w ww. wiążącej informacji stawkowej z dnia 29 września 2022 r., nr 0112-KDSL1-1.440.126.2022.3.JB, który stwierdził, że kompleksowa usługa zimowego utrzymania dróg realizowana na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, na podstawie porozumienia o powierzeniu gminie funkcji zarządcy odcinka drogi krajowej spełnia kryteria i posiada właściwości dla usług objętych działem PKWiU 52 "Magazynowanie i Usługi Wspierające Transport" i jest opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 23%.
Natomiast usługi świadczone w ramach pozostałych kontraktów utrzymania dróg (wywołaniowych, rozproszonych) - gdy świadczeniodawca wykonuje różne, funkcjonalnie niezależne od siebie usługi, których rozdzielenie do celów podatkowych nie ma sztucznego charakteru - są opodatkowane z zastosowaniem stawki VAT właściwej dla danej usługi. Zatem mogą one być opodatkowane 23% stawką VAT lub 8% stawką VAT (jeśli będą wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o VAT). Przypomnijmy, iż w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, stanowiącym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką VAT w wysokości 8% wskazano:
Usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu (PKWiU 81.29.12.0) obejmują usługi czyszczenia próżniowego pasów startowych, usługi zamiatania i polewania ulic, usługi posypywania dróg piaskiem i solą, usługi usuwania śniegu i lodu, włącznie z usuwaniem śniegu i lodu z dachów budynków. W tym zakresie MF w ww. objaśnieniach zaprezentowało praktyczny przykład:
"(...) Spółka D podpisała z zamawiającym umowę zatytułowaną »Umowa utrzymania drogi«, zgodnie z którą zobowiązuje się do zimowego utrzymania drogi. W ramach tej umowy Spółka D zobowiązuje się do odśnieżania i czyszczenia drogi, uzupełnienia ubytków w nawierzchni jezdni, naprawy barierek, konserwacji oznakowania poziomego i pionowego, bieżącego monitorowana drogi, utrzymania gotowości do realizacji ww. usług (zapewnienie dostępności i szybkiej reakcji w przypadku konieczności świadczenia usługi zimowego utrzymania drogi). Wynagrodzenie ma charakter ryczałtu - jest stałe w danym okresie, niezależnie od ilości wykonanych usług. Spółka D nie posiada jednak własnego sprzętu niezbędnego do odśnieżania drogi - pługów śnieżnych, piaskarek itp. Dlatego też zleca ona wykonywanie usług odśnieżania drogi, posypywania solą lub piaskiem Spółce E. (...) Ww. umowę należy zaklasyfikować jako kontrakt kompleksowego utrzymania drogi. Spółka D odpowiada w praktyce za przejezdność drogi. Wykonywane w ramach tej umowy na rzecz zamawiającego usługi będą opodatkowane podatkiem VAT według stawki podstawowej - obecnie 23%. Wykonywane przez Spółkę E usługi odśnieżania i posypywania jej piaskiem lub solą zlecone przez Spółkę D będą opodatkowane stawką VAT w wysokości 8% (poz. 50 załącznika nr 3 do ustawy o VAT - Usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu PKWiU 81.29.12.0) (...)".
|