Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Błąd rachunkowy a termin rozliczenia korekty in minus przez ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Błąd rachunkowy a termin rozliczenia korekty in minus przez usługodawcę

Poradnik VAT nr 23 (575) z dnia 10.12.2022

W styczniu 2022 r. czynny podatnik VAT wykonał usługę. W związku z tym, w tym samym miesiącu wystawił poza system KSeF fakturę ze stawką 0%. Faktura została ujęta przez usługodawcę w JPK_V7M. We wrześniu 2022 r. zauważono, że przy wystawieniu ww. faktury omyłkowo zawyżono cenę. Zatem w październiku 2022 r. została wystawiona faktura korygująca in minus ze stawką 0% (nie zawyżono kwoty VAT). Czy w tej sytuacji usługodawca, ujmuje korektę w JPK_V7M za październik br., tj. w dacie wystawienia faktury korygującej in minus?

Podatnik (sprzedawca) może dokonać obniżenia podstawy opodatkowania lub podatku należnego już za okres rozliczeniowy, w którym wystawił fakturę korygującą przy łącznym spełnieniu warunków:

  • uzgodnienia warunków korekty z nabywcą towaru lub usługobiorcą,
  • spełnienia uzgodnionych warunków obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług,
  • posiadania dokumentacji potwierdzającej uzgodnienie z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunków obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług (tj. dokumentacji, z której wynika, że nabywca wie, iż doszło lub wie, w jakich sytuacjach będzie dochodzić do zmiany warunków transakcji skutkujących zmniejszeniem wysokości wynagrodzenia) oraz dokumentacji, z której wynika również, że warunki te zostały spełnione na moment dokonywania przez podatnika korekty podatku należnego (tj. doszło do zrealizowania przesłanek warunkujących pomniejszenie kwoty podatku należnego),
  • faktura korygująca jest zgodna z posiadaną dokumentacją w zakresie uzgodnienia i spełnienia ww. warunków.

Dotyczy to faktur wystawionych w związku z udzieleniem rabatu i obniżek cen po dokonaniu sprzedaży, zwrotem towaru, zwrotem zaliczki, czy stwierdzeniem pomyłki w kwocie podatku w fakturze pierwotnej i wykazaniu zawyżonej kwoty VAT. Warunku posiadania ww. dokumentacji nie stosuje się do czynności wymienionych w art. 29a ust. 15 ustawy.

Ponadto warto zwrócić uwagę na interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 17 grudnia 2021 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.549.2021.2.KO, w której wskazano prawidłowy termin obniżenia podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w przypadku błędu/pomyłki w cenie sprzedawanych towarów udokumentowanych wystawioną fakturą korygującą. Czytamy w niej: "(...) w przypadku zaistnienia błędu/pomyłki w ilości albo w cenie (...) Wnioskodawca uzyska prawo do obniżenia podstawy opodatkowania już w momencie wystawienia faktury korygującej, jeśli błąd/pomyłka zostanie nie tylko stwierdzony, ale także zaakceptowany przez nabywcę - co uznać będzie można za spełnienie warunków, a potwierdzeniem na to będzie wymiana korespondencji w formie elektronicznej pomiędzy kontrahentami (...)".

W analizowanej sytuacji - zdaniem naszej redakcji - Czytelnik może dokonać korekty rozliczenia w wyniku błędnie zastosowanej ceny, w deklaracji za miesiąc, w którym tę korektę wystawił. Jednocześnie wydaje się, że Czytelnik nie powinien mieć obowiązku posiadania dokumentacji, z której wynika fakt uzgodnienia i spełnienia warunków obniżenia podstawy opodatkowania. Zauważmy, że warunek ten wymieniony w art. 29a ust. 13 ustawy dotyczy sytuacji, o których mowa w ust. 10 pkt 1-3 oraz ust. 14, które związane są m.in. z obniżką ceny, ale po dokonaniu sprzedaży (w sytuacji opisanej w pytaniu obniżka ceny związana jest z pomyłką, która miała miejsce w momencie dokonania sprzedaży a nie po jej dokonaniu) oraz stwierdzeniem pomyłki w kwocie podatku na fakturze (z pytania wynika, że pomyłka dotyczy podstawy opodatkowania a nie kwoty podatku, która w tym przypadku wynosi 0 zł). Przypadek opisany przez Czytelnika, nie został uregulowany w ustawie o VAT.

Wydaje się, że uzgodnienie i spełnienie warunków korekty w sytuacji opisanej w pytaniu nie ma uzasadnienia. Genezą wprowadzenia tej regulacji było zsynchronizowanie terminu ujęcia faktury korygującej po stronie dostawcy i nabywcy. W analizowanym przez nas przypadku nabywca nie będzie musiał dokonywać korekty, gdyż kwota podatku VAT na fakturze pierwotnej i korygującej wynosi 0 zł, więc podatek naliczony z pierwotnego dokumentu nie mógł być ujęty w rozliczeniu.

Reasumując

Zdaniem redakcji, jeżeli Czytelnik wystawił fakturę korygującą in minus w wyniku zmiany błędnie zastosowanej ceny, to może ją rozliczyć w momencie jej wystawienia, czyli w październiku 2022 r. W przedstawionej sytuacji transakcja była opodatkowana 0% stawką VAT i po korekcie stawka VAT nie uległa zmianie, a obniżka ceny związana jest z pomyłką, która miała miejsce w momencie dokonania sprzedaży a nie po jej dokonaniu. Dlatego, naszym zdaniem, posiadanie dokumentacji potwierdzającej uzgodnienie i spełnienie warunków korekty nie powinno mieć w tym przypadku zastosowania.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.