Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Wiążące informacje stawkowe dotyczące wyrobów medycznych - komunikat KIS
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Wiążące informacje stawkowe dotyczące wyrobów medycznych - komunikat KIS

Poradnik VAT nr 15 (567) z dnia 10.08.2022

W dniu 8 lipca 2022 r. na stronie internetowej https://www.kis.gov.pl/zalatwianie-spraw/wiazaca-informacja-stawkowa-wis opublikowano komunikat KIS w sprawie wygaśnięcia wiążących informacji stawkowych wydanych dla towarów będących wyrobami medycznymi.

Krajowa Informacja Skarbowa przypomniała, że w dniu 26 maja 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. poz. 974), która zastąpiła ustawę z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1565 ze zm.). W związku z wejściem w życie nowych regulacji prawnych zmieniono również brzmienie pozycji 13 załącznika nr 3 do ustawy o VAT oraz wprowadzono przepisy szczególne dotyczące stawki VAT dla wyrobów medycznych (art. 145c i art. 145d ustawy o VAT).

Dla Prenumeratorów GOFIN
Przepisy prawne Ujednolicone przepisy prawne
dostępne w serwisie www.przepisy.gofin.pl

Jak wynika z komunikatu powyższe zmiany w przepisach dotyczących VAT oznaczają wygaśnięcie z dniem 26 maja 2022 r. WIS wydanych dla towarów będących wyrobami medycznymi, a także usług oraz świadczeń kompleksowych objętych pozycjami 13, 69, 73 załącznika nr 3 do ustawy o VAT (tj. wyrobów medycznych w rozumieniu ww. ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych) oraz pozycjami 6-8 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 marca 2020 r. w sprawie obniżonych stawek VAT (Dz. U. z 2021 r. poz. 1696 ze zm.).

Wygasłe decyzje zostaną opatrzone stosownym komunikatem o wygaśnięciu w BIP KIS pod linkiem https://eureka.mf.gov.pl/.

W komunikacie tym czytamy:

"(...) W związku z nowymi przepisami, część wyrobów medycznych w rozumieniu uchylonej ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych może nie spełniać warunku »dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej«, który jest wymagany do obniżonej stawki VAT.

Może to dotyczyć wyrobów medycznych klasy I (z wyjątkiem wyrobów sterylnych, wyrobów z funkcją pomiarową oraz narzędzi chirurgicznych wielokrotnego użytku) oraz wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro bez wymaganego udziału jednostki notyfikowanej.

Obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 8% nadal objęte są wyroby medyczne w rozumieniu uchylonej ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych, które objęte są przepisami przejściowymi rozporządzenia (UE) 2017/745 w sprawie wyrobów medycznych lub rozporządzenia (UE) 2017/746 w sprawie wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (podkreślenie redakcji) (...)".

Dodatkowo wyjaśniono, że podmiot który wystąpi o nową WIS dla takich wyrobów medycznych (z uwagi na skrócony okres oczekiwania na decyzję):

1) wskazuje we wniosku:

  • jaką rolę pełni w łańcuchu dostaw (np. czy jest producentem, importerem czy dystrybutorem),
  • kiedy towar został wprowadzony do obrotu,
  • przepis przejściowy rozporządzenia, który według niego ma zastosowanie wraz z uzasadnieniem,
  • klasę wyrobu: zgodnie z uchylonymi dyrektywami (93/42/EWG - wyroby medyczne i 98/79/WE - wyroby medyczne do diagnostyki in vitro) i zgodnie z nowymi rozporządzeniami,

2) dołącza:

  • fakturę pierwszej sprzedaży wyrobu medycznego - jeżeli wniosek składa podmiot inny niż producent lub importer,
  • dokumenty niezbędne do określenia klasy wyrobu medycznego - np. instrukcje używania, etykiety, materiały marketingowe producenta.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.