Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Poprawienie błędnego numeru rachunku bankowego na fakturze
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Poprawienie błędnego numeru rachunku bankowego na fakturze

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (1135) z dnia 10.07.2022

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Wystawiłem fakturę sprzedaży towarów handlowych. Po jakimś czasie zorientowałem się, że podałem w niej błędny numer rachunku bankowego. Wystawiłem fakturę korygującą, którą zmieniłem tylko ten numer. Czy taką fakturę korygującą muszę ująć w JPK_VAT?

W sytuacji opisanej w pytaniu Czytelnik nie powinien ujmować faktury korygującej w JPK_VAT.

Elementy faktury

Obowiązkowe elementy jakie powinna zawierać faktura wskazano w art. 106e ustawy o VAT. Do tych elementów należą m.in. data wystawienia, kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę, dane podatnika i nabywcy towarów/usług (imiona i nazwiska lub nazwy, NIP oraz ich adresy), datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zaliczki/przedpłaty (o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury), nazwę (rodzaj) towaru/usługi, cenę jednostkową, wartość sprzedaży netto, stawkę podatku, kwotę podatku i kwotę należności ogółem.

Numer rachunku bankowego nie został wymieniony jako element obowiązkowy faktury, niemniej jednak informację w tym zakresie można podać na fakturze. Organy podatkowe dopuszczają bowiem możliwość, aby faktury - oprócz elementów obowiązkowych, wymienionych w art. 106e ustawy o VAT - zawierały dodatkowe dane.

Korygowanie błędów

Ustawa o VAT przewiduje dwa sposoby korygowania błędnych danych podanych w fakturach, tj. poprzez wystawienie faktury korygującej (przez sprzedawcę) bądź noty korygującej (przez nabywcę).

Zgodnie z art. 106j ust. 1 ustawy o VAT podatnik wystawia fakturę korygującą, w przypadku gdy po wystawieniu faktury:

1) podstawa opodatkowania lub kwota podatku wskazana w fakturze uległa zmianie,

2) dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,

3) dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT,

4) stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury.

Z kolei nabywca towaru/usługi może wystawić notę korygującą, gdy otrzyma fakturę zawierającą pomyłki. Notą poprawia się błędy, które nie wpływają na wysokość zobowiązania podatkowego. Notą korygującą nie można poprawić danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15, dla których wystawia się faktury korygujące. Należy także pamiętać, że nota korygująca wymaga akceptacji wystawcy faktury.

Błędny numer rachunku bankowego na fakturze - jak poprawić?

Jak już wskazano, wśród obowiązkowych danych, jakie powinna zawierać faktura, nie wskazano numeru rachunku bankowego sprzedawcy towaru/usługi. Aby "skorygować" ten błąd, naszym zdaniem, wystarczyłoby przekazać kontrahentowi informację o tym błędzie (telefonicznie lub pisemnie).

Odnośnie natomiast możliwości skorygowania ww. błędu fakturą korygującą warto przywołać interpretację indywidualną Dyrektora KIS z 9 października 2019 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.440.2019.1.KBR. Organ podkreślił, że przepisy ustawy o VAT nie regulują zasad korygowania danych, których podanie na fakturze nie jest wymagane. Sposób korygowania takich dodatkowych danych wykazanych na fakturze dla potrzeb kontrahentów w związku z daną transakcją powinien zatem zostać określony w zawartej przez strony umowie. Organ uznał, że wystawca faktury nie może dokonać zmiany dodatkowych danych (tu: terminu płatności) poprzez wystawienie faktury korygującej, gdyż przepisy art. 106j ustawy o VAT nie przewidują takiej możliwości. Art. 106j ust. 1 ustawy o VAT zawiera bowiem zamknięty katalog przypadków dopuszczających wystawienie faktury korygującej i w przepisie tym nie wymieniono terminu płatności jako danej podlegającej korekcie w drodze faktury korygującej. Organ wyjaśnił, że prawo do wystawienia faktury korygującej w przypadku pomyłki w jakiejkolwiek pozycji faktury nie wprowadza pełnej dowolności elementów, które mogą zostać skorygowane poprzez wystawienie faktury korygującej, a ograniczony jest katalogiem obligatoryjnych pozycji, jakie powinna zawierać faktura. W konsekwencji powyższego organ podatkowy zajął stanowisko, że błąd w zakresie elementu dodatkowego faktury może być poprawiony przez nabywcę (notą korygującą). Nie może tego natomiast poprawić sprzedawca poprzez wystawienie faktury korygującej.

Jednak, naszym zdaniem, skorygowanie błędnych elementów dodatkowych faktury (tu: numeru rachunku bankowego) poprzez wystawienie faktury korygującej (tak jak to zrobił Czytelnik) nie powinno być uznawane za błąd. Takiej faktury korygującej nie powinno się jednak ujmować w JPK_VAT.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.