Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Wykup samochodu z leasingu i jego przekazanie na cele prywatne ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Wykup samochodu z leasingu i jego przekazanie na cele prywatne wspólnika - skutki w VAT

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 32 (1111) z dnia 10.11.2021

Spółka jawna (czynny podatnik VAT) zawarła umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy dla celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą i odliczała z tego tytułu VAT zgodnie z obowiązującymi przepisami. Po zakończeniu umowy leasingowej wykupiono samochód z zamiarem jego przeznaczenia na cele osobiste wspólnika. Wykup został udokumentowany fakturą wystawioną na spółkę. Samochód nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Spółka nie odliczyła VAT z tytułu wykupu ani późniejszych wydatków dotyczących tego samochodu. Czy jego przekazanie wspólnikowi podlega opodatkowaniu VAT?

W sytuacji opisanej w pytaniu przekazanie samochodu wspólnikowi nie podlega opodatkowaniu VAT.

Nieodpłatne przekazanie towaru jako czynność opodatkowana VAT

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towaru oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Dostawą towarów jest także przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT):

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Wyjątkiem od tej zasady jest przekazywanie prezentów o małej wartości. Kwestię tę jednak pomijamy, gdyż pytanie jej nie dotyczy.

W świetle powyższego opodatkowaniu VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którymi wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia VAT, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania VAT, bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

Prawo do odliczenia VAT od wykupu samochodu z leasingu

W ustawie o VAT nie zawarto żadnych szczególnych regulacji, które odnosiłyby się do odliczania VAT od wykupu (nabycia) samochodu z leasingu. Stosuje się tu zatem takie same zasady, jak przy "zwykłym" nabyciu samochodu.

Zgodnie z zasadą ogólną, podatnicy mogą odliczyć VAT od nabytych towarów lub usług w takim zakresie, w jakim te towary/usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jeśli więc podatnik wykupi z leasingu operacyjnego samochód, który zamierza wykorzystywać na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT, to może odliczyć VAT z faktury dokumentującej ten wykup (w przypadku wykupu samochodu osobowego - generalnie 50% VAT). Natomiast, jeżeli w momencie wykupu wspólnicy postanawiają, że nie będą wykorzystywać przedmiotowego pojazdu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej (np. gdy samochód ten po wykupie będzie wykorzystywany na potrzeby prywatne wspólnika), to spółka nie może odliczyć VAT z faktury dokumentującej ten wykup. W takiej sytuacji nie wystąpi bowiem związek wydatku z czynnościami opodatkowanymi.

Podsumowanie

Przekazanie przez spółkę samochodu osobowego na cele prywatne wspólnika, po zakończeniu umowy leasingu, nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT. Przy nabyciu (wykupie) samochodu osobowego spółce nie przysługiwało bowiem prawo do odliczenia VAT i tym samym art. 7 ust. 2 ustawy o VAT nie ma zastosowania (z uwagi na niespełnienie wskazanych w nim warunków).

Tak samo uznał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 21 lipca 2021 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.360.2021.1.AA.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.