Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Zapłata zaliczki a obowiązek zastosowania MPP
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zapłata zaliczki a obowiązek zastosowania MPP

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 27 (1106) z dnia 20.09.2021

Zamierzam kupić towar wymieniony w załączniku nr 15 od ustawy o VAT na kwotę brutto 20.000 zł. Zgodnie z ustaleniami z kontrahentem, otrzymam fakturę zaliczkową na kwotę brutto 14.000 zł i wpłacę tę zaliczkę. Czy mam obowiązek zastosować MPP do wpłacanej zaliczki oraz do ostatecznej wpłaty (6.000 zł), jakiej dokonam w związku z tą transakcją?

Z opisanej sytuacji wynika, że zarówno faktura zaliczkowa, jak i faktura końcowa nie będą przekraczały kwoty 15.000 zł brutto. Tym samym Czytelnik nie będzie miał obowiązku dokonywania zapłaty z zastosowaniem MPP.

art. 108a ust. 1a ustawy o VAT wynika, że podatnicy są obowiązani zastosować mechanizm podzielonej płatności (dalej: MPP) przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, udokumentowane fakturą, w której kwota należności ogółem przekracza kwotę 15.000 zł lub jej równowartość wyrażoną w walucie obcej.

Przepis ten należy stosować także w przypadku wpłacania zaliczek (patrz: art. 108a ust. 1c ww. ustawy).

wykrzyknik O tym, czy powstaje obowiązek zastosowania MPP w przypadku zapłaty zaliczki, również decyduje wartość brutto faktury oraz przedmiot transakcji (nabycie towarów/usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT).

Tym samym, skoro faktura zaliczkowa i końcowa nie będą przekraczały kwoty 15.000 zł brutto, to Czytelnik nie będzie miał obowiązku dokonywania płatności z zastosowaniem MPP. Nie ma tu znaczenia fakt, że wartość brutto całej transakcji/umowy przekroczy 15.000 zł brutto.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 21 stycznia 2021 r., nr 0112-KDIL1-2.4012.607.2020.1.DS, w której czytamy:

"(...) istotne znaczenie dla obowiązku zawarcia na fakturze oznaczenia "mechanizm podzielonej płatności" w przypadku dostawy towarów i świadczenia usług, wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy, ma wartość brutto wykazana na fakturze, a nie wartość wynikająca z zawartej z kontrahentem umowy, tj. bez znaczenia w przedmiotowej sprawie pozostaje kwota, na jaką zostają zawarte poszczególne umowy z kontrahentami. (...) przepisy jednoznacznie odnoszą się do wartości faktury (...), a nie do kwoty zawartej w umowie między kontrahentami. (...)

Zatem jeżeli cała wartość umowy przekracza 15.000 zł, natomiast faktury zaliczkowe dotyczące dokonywanych przedpłat oraz faktura końcowa są na kwoty nieprzekraczające 15.000 zł, to na żadnej z nich Wnioskodawca nie ma obowiązku umieszczania oznaczenia »mechanizm podzielonej płatności«. (...)"

Wprawdzie z wnioskiem o wydanie tej interpretacji wystąpił podatnik - sprzedawca i dotyczyła ona obowiązku zamieszczania na fakturach oznaczenia "mechanizm podzielonej płatności", ale przez analogię wnioski w niej zawarte można odnieść do podatnika - nabywcy. W konsekwencji nabywca nie ma obowiązku zapłaty należności z zastosowaniem MPP (zarówno wynikających z faktur zaliczkowych, jak i faktury końcowej), jeżeli wartość brutto poszczególnych faktur nie przekracza 15.000 zł.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.