Jestem czynnym podatnikiem VAT. Na potrzeby działalności gospodarczej zakupiłem w 2016 r. nową nieruchomość (budynek). Mieści się tam siedziba mojej firmy. Zamierzam tę nieruchomość sprzedać innemu czynnemu podatnikowi VAT. Uzgodniłem z kontrahentem, że transakcja będzie opodatkowana VAT. Jakich formalności muszę dopełnić na gruncie przepisów o VAT?
W sytuacji opisanej w pytaniu sprzedaż nieruchomości może podlegać opodatkowaniu VAT. Obie strony transakcji muszą jednak złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla nabywcy zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy ww. nieruchomości. |
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, sprzedaż nieruchomości zabudowanych (budynków, budowli lub ich części) jest zwolniona z VAT m.in. wówczas, gdy dokonywana jest po upływie 2 lat od tzw. pierwszego zasiedlenia. Wynika to z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się natomiast oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
Podatnik może jednak zrezygnować z ww. zwolnienia i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części. W tym celu muszą jednak zostać spełnione warunki wskazane w art. 43 ust. 10 ww. ustawy, tj. dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części muszą być zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni oraz muszą złożyć, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów, właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.
Oświadczenie o wyborze opodatkowania transakcji musi zawierać:
Ponieważ sprzedaż budynku, o którym mowa w pytaniu, nastąpi po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia (zakładamy bowiem, że podatnik nie ponosił w ostatnim czasie znacznych nakładów na ten budynek), może być ona zwolniona z VAT. Czytelnik może wybrać jednak opodatkowanie sprzedaży, ale obie strony transakcji muszą złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego (właściwemu dla nabywcy) ww. zgodne oświadczenie w tej sprawie.
W praktyce były spory co do tego, czy oświadczenie o wyborze opodatkowania dostawy budynków (budowli lub ich części) może być dokonane w samym akcie notarialnym. Organy podatkowe uznawały, że taka forma jest niewystarczająca (złożenie oświadczenia nie następuje bowiem "przed dniem dokonania dostawy"). Wszystko jednak wskazuje na to, że w tej kwestii nastąpią pewne zmiany.
![]() |
Więcej na ten temat pisaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 1 z 1.01.2021 r. na str. 27-29 |
![]() |
W ramach tzw. pakietu SLIM VAT 2 Ministerstwo Finansów zaproponowało zmianę w ustawie o VAT mającą na celu łatwiejszy wybór opcji opodatkowania w obrocie nieruchomościami. |
Proponowana zmiana przewiduje, że w przypadku, gdy w związku z dostawą budynków, budowli lub ich części dochodzi do zawarcia aktu notarialnego na podstawie odrębnych przepisów, strony będą mogły złożyć w tym akcie notarialnym oświadczenie o wyborze opodatkowania VAT dostawy ww. obiektów.
W opracowaniu Ministerstwa Finansów pt. "SLIM VAT 2 - propozycje i kierunki zmian" (zamieszczonym na stronie internetowej www.gov.pl) wskazano, że:
"(...) Proponowane rozwiązanie (...) jest realizowane w związku z postulatami podatników, którzy zgłaszają problemy z wypełnianiem wynikającego z art. 43 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT, obowiązku dotyczącego złożenia przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodnego oświadczenia, że wybierają opodatkowanie podatkiem VAT dostawy budynku, budowli lub ich części. Sytuacja, w której obowiązek formalny wynikający z przepisów prawa podatkowego powoduje utrudnienia w obrocie gospodarczym nie jest stanem pożądanym. (...) Wprowadzenie proponowanego rozwiązania oznaczałoby efektywnie, że podatnicy dokonujący wyboru złożenia zgodnego oświadczenia o wyborze opodatkowania nieruchomości w akcie notarialnym, nie mieliby odrębnego obowiązku składania, do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla nabywcy, oświadczenia dotyczącego wyboru opodatkowania przed dokonaniem tej dostawy. (...)" Zaznaczamy jednak, że nie wiadomo w jakim ostatecznym kształcie oraz kiedy zmiana ta wejdzie w życie. Do tematu będziemy wracać na łamach naszego czasopisma. |
|