Jestem czynnym podatnikiem VAT. Rozliczam VAT miesięcznie i nie stosuję kasowej metody rozliczania VAT. W styczniu 2021 r. kupiłem towar handlowy i otrzymałem fakturę (obowiązek podatkowy po stronie sprzedawcy powstał w tym samym miesiącu). Nie odliczyłem jednak VAT z tej faktury (pracownik nie przekazał jej w terminie do działu księgowości). Czy mam prawo odliczyć VAT wynikający z tej faktury? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Czytelnik ma prawo odliczyć VAT z ww. faktury poprzez złożenie korekty deklaracji VAT-7 (a ściślej - JPK_V7M) za styczeń 2021 r. |
Prawo do odliczenia VAT przysługuje pod warunkiem, że zostaną spełnione określone warunki, tzn. gdy odliczenia dokonuje podatnik VAT oraz gdy zakupione towary/usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Tak stanowi art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Prawo to przysługuje jednak pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ww. ustawy (np. obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni).
Prawo do odliczenia VAT od nabytych towarów/usług przysługuje podatnikowi generalnie w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do tych towarów/usług powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy (zasadniczo w dacie wydania towaru/wykonania usługi), nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (uwaga! otrzymanie faktury przez uprawnionego pracownika należy uznać za jej otrzymanie przez podatnika). Jeżeli podatnik nie odliczy VAT w "podstawowym" terminie, to może tego dokonać w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych (jeżeli rozlicza VAT miesięcznie) lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (jeżeli rozlicza VAT kwartalnie).
Z pytania wynika, że Czytelnik nie odliczył VAT w deklaracjach VAT-7 za żaden z ww. okresów rozliczeniowych (tj. ani w deklaracji VAT-7 za styczeń, ani za luty, marzec lub kwiecień 2021 r.). W tej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, w myśl którego, jeżeli podatnik nie dokonał odliczenia VAT w ww. terminach, może on odliczyć VAT poprzez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do odliczenia VAT (nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym to prawo powstało). Biorąc powyższe pod uwagę, Czytelnik może odliczyć VAT z faktury otrzymanej w styczniu 2021 r. poprzez dokonanie korekty deklaracji VAT-7 za ten okres rozliczeniowy (tj. styczeń br.). Prawo do złożenia takiej korekty wygaśnie z końcem 2025 r.
![]() |
W ramach projektowanego pakietu SLIM VAT 2 zasady odliczania VAT w trybie korekty deklaracji mają ulec zmianie. |
W świetle obowiązującego art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, podatnik w celu odliczenia podatku naliczonego (w drodze 5-letniej korekty deklaracji podatkowej) ma możliwość skorygowania wyłącznie jednego okresu, tj. okresu, w którym powstało prawo do odliczenia. Proponowana zmiana tego przepisu przewiduje, że podatnik będzie miał możliwość skorygowania deklaracji podatkowej:
1) za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego albo
2) za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych (a w przypadku podatnika rozliczającego się kwartalnie - za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych) - przypadających bezpośrednio po okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
W uzasadnieniu do proponowanych zmian w tym zakresie wskazano, że:
"(...) W efekcie proponowane rozwiązanie przyczyni się u podatników do zmniejszenia liczby obowiązków w zakresie liczby składanych korekt deklaracji (możliwa będzie kumulacja odliczeń VAT w jednej deklaracji za wybrany okres rozliczeniowy w przypadku faktur, dla których prawo do odliczenia powstało w niedużych odstępach czasu). Efektywnie wprowadzana zmiana wpłynie też na zmniejszenie nakładów pracy w urzędach skarbowych. (...)"
Zaznaczamy, że na dzień dzisiejszy jest to dopiero propozycja przedstawiona przez Ministerstwo Finansów i nie wiadomo, kiedy zmiana ta wejdzie w życie oraz jaki będzie jej końcowy kształt. Do tematu będziemy wracać na łamach naszego czasopisma.
|