Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Usługi prawnicze a zwolnienie z kasy rejestrującej

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Usługi prawnicze a zwolnienie z kasy rejestrującej

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 11 (1090) z dnia 10.04.2021

Świadczę usługi prawnicze. Czy mam prawo korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży w kasie rejestrującej? Jeżeli tak, to na jakich zasadach?

Świadcząc usługi prawnicze na rzecz osób prywatnych Czytelnik ma prawo korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania tych usług przy zastosowaniu kas rejestrujących (po spełnieniu pewnych warunków).

Co do zasady, sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych (dalej: osób prywatnych) powinna być ewidencjonowana w kasie rejestrującej. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki. Zostały one określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. poz. 2519 ze zm.).

Zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących nie stosuje się w przypadku świadczenia usług prawniczych (z wyłączeniem czynności notarialnych). Powyższe wynika z § 4 ust. 1 pkt 2 lit. g) ww. rozporządzenia. Usługi te należy więc obowiązkowo ewidencjonować - jeżeli są świadczone dla osób prywatnych. Od tej generalnej zasady jest jednak pewien wyjątek.

Zgodnie z § 4 ust. 3 pkt 2 ww. rozporządzenia, zwolnienie z ewidencjonowania usług (np. prawniczych) przy zastosowaniu kas rejestrujących może być stosowane, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • usługi świadczone są wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość lub ich rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków,
  • świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną usługę za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w SKOK, której jest członkiem),
  • z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Warto podkreślić, że zwolnienie to przysługuje w przypadku, gdy usługa świadczona jest przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość (np. przez telefon), a także wówczas, gdy tylko rezultat tej usługi jest przekazywany przy wykorzystaniu tego typu środków (np. sporządzony pozew jest wysyłany pocztą lub mailem).

W związku z powyższym, jeżeli Czytelnik spełnia ww. kryteria w przypadku świadczenia usług prawniczych na rzecz osób prywatnych, to ma prawo zastosować zwolnienie z ewidencjonowania tych usług przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w odpowiedzi udzielonej przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów na interpelację nr 19623, w której czytamy:

"(...) Dopuszczono (...) możliwość zwolnienia z obowiązku ewidencji na kasie rejestrującej usług prawniczych, jeśli zostaną spełnione łącznie dwa warunki.

Po pierwsze należy spełnić warunek, aby świadczący usługę otrzymał w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynikało, jakiej konkretnie czynności dotyczyła. Po drugie należy spełnić warunek, aby usługi świadczone były wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość lub ich rezultat przekazywany był wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków. (...)"

Ponadto z odpowiedzi tej wynika, że nie jest rozważane wprowadzenie zmian w zakresie przepisów dotyczących ewidencjonowania usług prawniczych przy zastosowaniu kas rejestrujących.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.