W związku z licznymi wątpliwościami interpretacyjnymi w zakresie zasad wykazywania danych w JPK_VAT, na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (www.rcl.gov.pl) zamieszczono projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 9 marca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (nr druku 316).
Według założeń, rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, przy czym część przepisów będzie obowiązywać od dnia 1 lipca 2021 r. Do dnia 6 kwietnia 2021 r. można było zgłaszać uwagi do ww. projektu rozporządzenia.
Propozycja zmian dotyczy wykazywania w JPK_V7M/V7K:
W świetle obowiązujących przepisów paragony fiskalne uznane za faktury uproszczone, wystawione zgodnie z ustawą o VAT do dnia 30 czerwca 2021 r. nie muszą być wykazywane odrębnie w JPK_VAT z deklaracją. Oznacza to, że po tym dniu podatnicy będą mieli obowiązek odrębnego ujmowania takich faktur uproszczonych w prowadzonej ewidencji VAT i w pliku JPK_VAT.
Proponuje się wprowadzenie przepisów polegających na możliwości zbiorczego wykazywania paragonów z NIP do kwoty 450 zł uznanych za faktury uproszczone, bez konieczności odrębnego wykazywania każdego takiego paragonu w ewidencji.
Ponadto w celu ułatwienia obowiązków ewidencyjnych w projekcie zakłada się zmianę brzmienia § 10 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia w sprawie JPK_VAT z deklaracją poprzez wprowadzenie możliwości m.in. zbiorczego wykazywania w ewidencji faktur dokumentujących przejazd autostradą płatną lub przejazd na dowolną odległość, wystawianych w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami.
W § 10 ust. 3 pkt 1 i 2 rozporządzenia w sprawie JPK_VAT z deklaracją proponuje się zmianę sposobu oznaczeń z typu "01" do "13" na "GTU_01" do "GTU_13". Ponadto doprecyzowano przepisy dotyczące dodatkowych oznaczeń transakcji w JPK_V7M/V7K.
W tym zakresie w projekcie zaproponowano m.in., że:
W celu uproszczenia obowiązków ewidencyjnych w zakresie stosowania procedur w projekcie ww. rozporządzenia zaproponowano, że:
W § 10 ust. 4 rozporządzenia w sprawie JPK_VAT z deklaracją proponuje się dodanie ust. 4b i 4c, zgodnie z którymi za dostawę towarów lub świadczenie usług dla podmiotu powiązanego uznawać się będzie dokonane w ramach świadczeń wynikających z realizacji jednej umowy, niezależnie od ilości jednostkowych zamówień i wystawionych dowodów sprzedaży, dostawy towarów lub świadczenia usług, gdy między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą istnieją powiązania, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.
Ponadto, oznaczenia TP nie będzie się stosowało w przypadku dostaw towarów oraz świadczenia usług, gdy powiązania między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą wynikają wyłącznie z powiązania ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego lub ich związkami.
Doprecyzowano również zapisy dotyczące wykazywania danych w zgłoszeniu celnym, rozliczeniu zamknięcia lub decyzji (zmiana w § 11 ust. 6 pkt 3 rozporządzenia w sprawie JPK_VAT z deklaracją).
W projekcie zaproponowano także wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą, zmniejszenie podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 19a ustawy o VAT (czyli dokonanie przez nabywcę korekty in minus) w ewidencji będzie mogło być wykazane na podstawie dokumentu wewnętrznego oznaczonego WEW.
|