Spółka z o.o. użytkowała samochód osobowy w ramach leasingu, który dla celów podatkowych był kwalifikowany jako leasing operacyjny, a dla celów bilansowych - jako leasing finansowy (kapitałowy). Samochód ten został wykupiony z leasingu po cenie niższej niż 3.500 zł (wydatki na ten wykup zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów). Czy koszty związane z eksploatacją tego samochodu po wykupie z leasingu mogą być kosztem podatkowym bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu?
W przedmiotowej sprawie podatnik nie musi prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, aby mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z eksploatacją tego pojazdu po wykupie z leasingu. |
Przypomnijmy, że w przypadku składnika majątku, spełniającego definicję środka trwałego, o wartości początkowej nieprzekraczającej 3.500 zł, podatnicy mają do wyboru następujące rozwiązania, tj.:
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika - w części przekraczające tzw. kilometrówkę (tj. iloczyn liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra). W celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Brak takiej ewidencji powoduje, że ww. wydatki nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Tak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 51 i ust. 5 ustawy o PDOP.
![]() |
Wzór ewidencji przebiegu pojazdu dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl w dziale Podatki dochodowe |
Powyższe ograniczenie nie dotyczy samochodu osobowego użytkowanego na podstawie umowy leasingu (zob. art. 16 ust. 3b ww. ustawy).
WAŻNE: Konieczność prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, na potrzeby ujmowania w kosztach podatkowych wydatków związanych z używaniem samochodów osobowych, u podatnika CIT odnosi się tylko do samochodów niestanowiących składników majątku podatnika (z zastrzeżeniem samochodów wziętych w leasing).
W sytuacji, o której mowa w pytaniu, samochód osobowy został wykupiony z leasingu i stanowi składnik majątku spółki z o.o. Fakt, iż samochód ten, ze względu na niską wartość początkową, nie został wprowadzony do "podatkowej" ewidencji środków trwałych spółki - dla celów podatku dochodowego (bilansowo samochód ten stanowi środek trwały) - nie ma w tym przypadku znaczenia. W konsekwencji, wydatki związane z eksploatacją tego pojazdu (po jego wykupie z leasingu) mogą zostać ujęte w kosztach uzyskania przychodów bez ograniczenia limitem kilometrówki i bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Wydatki te podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych przy zachowaniu ogólnych zasad kwalifikowania wydatków do ww. kosztów.
|