Mam 24 lata, jestem zatrudniony na 3/4 etatu i jednocześnie działam w branży IT, mając własną jednoosobową firmę, w której korzystam z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. Spełniam warunki do korzystania zarówno z tzw. ulgi dla młodych, jak i tzw. ulgi dla rodzin 4+. Swojemu pracodawcy nie składałem w 2023 r. oświadczenia o stosowanie ulgi dla rodzin 4+, natomiast wnioskowałem o niestosowanie ulgi dla młodych. Czy w tej sytuacji mogę dowolnie zdecydować, jak te ulgi rozliczę w składanych zeznaniach?
Zarówno ulga dla młodych (art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof), jak i ulga dla rodzin 4+ (art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy o pdof) jest preferencją limitowaną kwotą 85.528 zł w skali roku. Jednak kwota ta stanowi wspólny limit łącznie dla czterech zwolnień określonych w art. 21 ust. 11 pkt 148 oraz pkt 152-154 ustawy o pdof (art. 21 ust. 44 ustawy o pdof). Jeśli zatem osoba uprawniona do ulgi dla młodych chce połączyć tę ulgę z ulgą dla rodzin 4+, to jej łączne przychody podlegają zwolnieniu tylko do wysokości 85.528 zł. Ulga dla rodzin 4+ ma przy tym zastosowanie zarówno do przychodów osiągniętych przez uprawnionego podatnika m.in. ze stosunku pracy, jak i działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub ryczałtem ewidencjonowanym. Stąd w analizowanym przypadku ulgę tę - w ramach ustawowego limitu - podatnik może podzielić pomiędzy przychody z pracy i z działalności gospodarczej w składanych przez siebie PIT-37 i PIT-28 za 2023 r.
Tymczasem tzw. ulga dla młodych ma zastosowanie wyłącznie do przychodów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof, w tym m.in. ze stosunku pracy, wśród których nie znalazły się jednak przychody z działalności gospodarczej. Podatnik może więc z niej skorzystać wyłącznie w stosunku do przychodów z pracy w PIT-37.
|