Firmę zamknąłem z końcem 2023 r. Sprawami księgowo-podatkowymi związanymi z prowadzoną przeze mnie jednoosobową działalnością gospodarczą zajmowało się biuro rachunkowe. Czy moje zeznanie PIT-36 za 2023 r. może podpisać właścicielka biura rachunkowego, której jeszcze w okresie prowadzenia działalności gospodarczej udzieliłem na czas nieokreślony pełnomocnictwa UPL-1? Pełnomocnictwo nie zostało do tej pory odwołane.
TAK. Zamknięcie jednoosobowej działalności gospodarczej nie skutkuje automatycznie wygaśnięciem pełnomocnictwa do podpisywania e-deklaracji (UPL-1).
Deklaracje podatkowe mogą być podpisane, o ile odrębne ustawy nie stanowią inaczej, przez pełnomocnika ustanowionego przez podatnika (płatnika). Podpisanie deklaracji przez pełnomocnika zwalnia mocodawcę z obowiązku złożenia podpisu. Pojęcie "deklaracji" obejmuje przy tym nie tylko tak nazwane rozliczenia podatkowe, ale również zeznania, wykazy, zestawienia czy informacje, do składania których na podstawie przepisów prawa podatkowego podatnicy (płatnicy) są zobligowani.
Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji przekazywanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej przedkłada się administracji skarbowej na druku UPL-1. Pełnomocnictwo to uprawnia - w okresie jego obowiązywania - do podpisywania wszystkich deklaracji, zeznań podatkowych czy informacji związanych z wykonywaniem obowiązków podatkowych mocodawcy jako podatnika i płatnika. Zawiadomienie informujące o odwołaniu pełnomocnictwa UPL-1 przekazuje się na druku OPL-1.
W kwestiach dotyczących pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji stosuje się odpowiednio przepisy o pełnomocnictwie w postępowaniu podatkowym, a w zakresie nieuregulowanym w tych przepisach znajdują zastosowanie Kodeks cywilny oraz Kodeks postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 101 § 2 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.) umocowanie wygasa ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, chyba że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Zgodnie z doktryną pełnomocnictwo wygasa również w przypadku m.in. zrzeczenia się go, upływu terminu, na jaki zostało udzielone, wygaśnięcia stosunku podstawowego, jeżeli umocowanie było ustawowym skutkiem jego nawiązania. Zamknięcie działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną nie jest samoistną przesłanką skutkującą wygaśnięciem pełnomocnictwa UPL-1 (potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi z dnia 11 stycznia 2024 r. na pytanie naszego Wydawnictwa). W opisywanym przypadku podatnik udzielił w okresie prowadzenia działalności gospodarczej właścicielce biura rachunkowego, na czas nieokreślony, pełnomocnictwa UPL-1. Jeżeli pełnomocnictwo nie zostało odwołane, to mimo zamknięcia firmy przez podatnika, właścicielka biura rachunkowego może podpisać zeznanie podatnika PIT-36 za 2023 r.
|