Czy po śmierci właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej można zamknąć firmę bez powoływania zarządcy sukcesyjnego? Złożyłam do US zgłoszenie o kontynuowaniu prowadzenia działalności, żeby móc wyprzedać towar. Czy mogę bez ustalenia zarządcy sukcesyjnego oddać towar kontrahentom i zamknąć działalność?
Z pytania Czytelniczki wynika, iż złożyła do urzędu skarbowego zgłoszenie o kontynuowaniu działalności w ramach tzw. czynności zachowawczych po śmierci przedsiębiorcy, który nie powołał zarządcy. Takich czynności można dokonywać w okresie od chwili śmierci przedsiębiorcy do dnia ustanowienia zarządu sukcesyjnego, a jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony - do dnia wygaśnięcia uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego (2 miesiące). Czynności konieczne powinny prowadzić do zachowania majątku lub możliwości prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku. Mogą polegać one w szczególności na zaspokajaniu wymagalnych roszczeń lub przyjmowaniu należności, które wynikają ze zobowiązań przedsiębiorcy związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej, powstałych przed jego śmiercią. Poza tym mogą polegać na zbywaniu rzeczowych aktywów obrotowych w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy z o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351 ze zm.). Chodzi tu o materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby, wytworzone lub przetworzone przez jednostkę produkty gotowe (wyroby i usługi) zdatne do sprzedaży lub w toku produkcji, półprodukty oraz towary nabyte w celu odprzedaży w stanie nieprzetworzonym.
Osobami uprawnionymi do dokonywania tych czynności są:
Po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, zarejestrowaniu aktu poświadczenia dziedziczenia albo wydaniu europejskiego poświadczenia spadkowego czynności zachowawczych może dokonywać wyłącznie właściciel przedsiębiorstwa w spadku.
Jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony przed śmiercią przedsiębiorcy, zarządcę sukcesyjnego może powołać, w ciągu dwóch miesięcy od dnia śmierci przedsiębiorcy m.in. małżonek przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku, lub spadkobierca ustawowy przedsiębiorcy, który przyjął spadek.
Jeżeli zarządca sukcesyjny nie zostanie w tym terminie powołany, to po przeprowadzeniu niezbędnych czynności zachowawczych przez uprawnione osoby firma może zostać ostatecznie zamknięta. Decyzja o jej ewentualnym dalszym prowadzeniu należy do wspomnianych uprawnionych osób.
|