Ze środków otrzymanych z urzędu pracy założyłam własną firmę. Ze względów osobistych zastanawiam się nad jej likwidacją. Niestety, nie minęły jeszcze zapisane w umowie ze starostą wymagane 12 miesięcy prowadzenia własnej firmy. Czy będę musiała zwrócić całość otrzymanych środków? Czy ewentualnie będę mogła ubiegać się o rozłożenie tej kwoty na raty?
Osoba, która otrzymała z Funduszu Pracy jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej jest zobowiązana dokonać zwrotu, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty, otrzymanych środków wraz z odsetkami ustawowymi, jeżeli prowadziła działalność gospodarczą przez okres krótszy niż 12 miesięcy albo naruszone zostały inne warunki umowy dotyczące przyznania tych środków. Tak stanowi art. 46 ust. 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 1065 ze zm.). Ubiegając się o przyznanie środków na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej i zawierając umowę ze starostą Czytelniczka zobowiązała się prowadzić firmę przez okres co najmniej 12 miesięcy, a także nie składać wniosku o zawieszenie jej wykonywania. Zrezygnowała również z możliwości podjęcia zatrudnienia w okresie 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Jak wynika z art. 76 ust. 7 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, starosta może odroczyć termin płatności lub rozłożyć na raty zwrot jednorazowo przyznanych środków, w przypadkach niedotrzymania warunków umowy.
Składając taki wniosek przedsiębiorca proponuje wysokość wnioskowanej raty, termin płatności comiesięcznej raty, ilość wnioskowanych rat lub proponuje termin odroczenia płatności.
Musi również podać opis sytuacji powodującej zasadność udzielenia pomocy w spłacie zadłużenia w formie rozłożenia na raty lub odroczenia terminu płatności.
Jeżeli zaś chodzi o możliwość umorzenia tych należności, to starosta może wydać taką decyzję, po zasięgnięciu opinii powiatowej rady rynku pracy, ale tylko, jeżeli wystąpiła jedna z przesłanek:
|