Z dniem 1 sierpnia 2015 r. zawiesiłam prowadzoną działalność. Niedługo więc miną 2 lata zawieszenia. Czy powinnam złożyć wniosek o wykreślenie firmy z CEIDG, czy też zostanie ona usunięta automatycznie?
Okres zawieszenia zadeklarowany przez przedsiębiorcę przy składaniu wniosku o zawieszenie nie ma charakteru wiążącego. Oznacza to, że przedsiębiorca, który zawiesił działalność na rok, może wznowić prowadzenie działalności gospodarczej np. po 6 miesiącach. Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej (nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku) i trwa do dnia złożenia wniosku o wznowienie działalności lub do dnia wskazanego w tym wniosku, który nie może być wcześniejszy niż dzień złożenia wniosku. Tak wynika z art. 14a ust. 6 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm.).
Jeżeli w okresie 24 miesięcy od dnia zgłoszenia informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej przedsiębiorca nie złoży wniosku o jej wznowienie, następuje urzędowe wykreślenie działalności z CEIDG. Pomimo automatycznego wykreślenia działalności (w związku z brakiem zgłoszenia wznowienia) należy pamiętać o obowiązkach związanych z likwidacją firmy, tj. z rozliczeniem podatków, zamknięciem ksiąg, likwidacją kasy fiskalnej). Co istotne, nie ma możliwości złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu działalności z datą wsteczną.
Jeśli przedsiębiorca, który zawiesił działalność, nie chce, by jego firma została wykreślona z CEIDG, może wznowić jej działalność tylko na krótki okres. Nie ma bowiem przeszkód prawnych, by wznowić działalność nawet na jeden dzień, po czym złożyć kolejny wniosek o jej zawieszenie. Przykładowo, jeżeli działalność została zawieszona z dniem 1 sierpnia 2015 r., to wykreślona zostanie z upływem 1 sierpnia 2017 r. Wniosek o wznowienie działalności należałoby złożyć najpóźniej tego dnia. Najwcześniej następnego dnia, a więc 2 sierpnia 2017 r., można złożyć wniosek o zawieszenie. Co jednak istotne, w przypadku przedsiębiorców podlegających ubezpieczeniom w ZUS wiąże się to z koniecznością zgłoszenia do ubezpieczeń i wniesienia składki zdrowotnej (jest niepodzielna i płaci się ją za cały miesiąc) i składek na ubezpieczenia społeczne (proporcjonalnie).
Wniosek o wznowienie działalności lub jej likwidację można złożyć bezpośrednio do CEIDG drogą elektroniczną lub w wybranym urzędzie gminy (miasta), listownie, a nawet telefonicznie.
|