Postawienie spółki z o.o. w stan likwidacji nie powoduje, że jej dotychczasowy status przedsiębiorcy ulega zmianie. Zatem do czasu jej wykreślenia z KRS pozostaje ona przedsiębiorcą, chociaż w likwidacji. Tym samym nadal jest zobowiązana do opłacania podatku od nieruchomości z zastosowaniem stawek najwyższych. Tak wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 marca 2015 r., sygn. akt II FSK 3116/14.
Sprawa dotyczyła spółki z o.o., która w 2008 r. została postawiona w stan likwidacji na podstawie uchwały nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników. Z akt sprawy wynikało, że spółka w 2012 r. nie złożyła deklaracji na podatek od nieruchomości. Organ podatkowy (wójt) wszczął postępowanie w sprawie zobowiązania podatkowego. Likwidator spółki złożył deklarację, która nie została wypełniona w zakresie wskazania przedmiotów opodatkowania, natomiast w polu "Informacje o przedmiotach i podmiotach zwolnionych" likwidator wniósł o zwolnienie spółki z podatku od nieruchomości za 2012 r. z powodu trwającego postępowania likwidacyjnego. Dodatkowo wskazał, iż stawka podwyższona nie ma zastosowania w przypadku spółki, bowiem budynek podlegający opodatkowaniu nie nadaje się do wykorzystywania, gdyż odłączona od niego została energia elektryczna, woda, ogrzewanie, a ponadto przecieka dach.
Zarówno organ I instancji, jak i SKO uznały, że spółka jest właścicielem gruntu i zobowiązana jest opłacać za niego podatek od nieruchomości na zasadach dotyczących przedsiębiorców. Natomiast jeśli chodzi o zmniejszenie opodatkowania nieruchomości ze względu na jej zły stan, to stan techniczny uzasadniający zmniejszenie opodatkowania musi być przede wszystkim trwały i nierokujący zmian. Chodzi tu więc o taki stan obiektu, który jest katastrofalny i grozi np. jego zawaleniem, co powoduje, że nie może być w nim prowadzona działalność gospodarcza.
Ze stanowiskiem prezentowanym przez spółkę nie zgodził się też WSA w Lublinie.
Skargi kasacyjnej nie uwzględnił także NSA. Wskazał on, że dopóki spółka nie zostanie wykreślona z KRS, jest traktowana jako przedsiębiorca. Natomiast względy techniczne, które mogą spowodować zmianę stawki podatku od nieruchomości, muszą mieć charakter techniczny, a nie np. prawny czy finansowy. Ponadto fakt, że budynek, od którego odłączono przyłącza wody, elektryczności i ogrzewania nie spełnia warunków umożliwiających oddanie go do użytkowania nie oznacza, że nie może on być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej w przyszłości.
NSA wskazał, że w omawianym przypadku spółka do czasu jej wykreślenia z KRS musi opłacać podatek od nieruchomości jak każdy przedsiębiorca.
|