Od zeszłego roku przedsiębiorcy, którzy przez pewien czas chcą skupić się na wychowywaniu dzieci bądź muszą poświęcić się opiece nad dziećmi chorymi, mogą skorzystać z możliwości zawieszenia własnej firmy na odpowiednio 3 bądź 6 lat. W tym czasie nabywają prawo do objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi opłacanymi w całości z budżetu państwa za pośrednictwem ZUS.
Co do zasady maksymalny okres, na jaki przedsiębiorca może zawiesić prowadzenie własnej firmy, to 24 miesiące. Z kolei najkrótszy okres, przez jaki firma może być zawieszona, to 30 dni (28 lub 29 w przypadku, gdy zawieszenie przypada na luty).
Z dłuższego okresu zawieszenia mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy zawieszają prowadzenie własnej firmy w celu sprawowania osobistej opieki na małym lub chorym dzieckiem. Taka możliwość istnieje od 1 września 2013 r. Nie każdy przedsiębiorca może z niej skorzystać. Przede wszystkim należy spełniać ogólne warunki uprawniające do zawieszenia wynikające z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, tj. przedsiębiorcy nie wolno zatrudniać pracowników. Przy czym chodzi tu o pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy, czyli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Fakt nawiązania współpracy na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło nie jest taką przeszkodą. Drugim warunkiem koniecznym do spełnienia jest prowadzenie własnej firmy przez okres co najmniej 6 miesięcy przed zgłoszeniem zawieszenia. Jeżeli któryś z powołanych warunków nie jest spełniony, zawieszenie nie będzie mogło zostać przeprowadzone.
Jeśli chodzi o zawieszenie działalności w związku z opieką nad małym dzieckiem, to może ono wynieść maksymalnie 3 lata, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia. W przypadku konieczności opieki nad dzieckiem chorym, z potwierdzonym orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, przedsiębiorca może zawiesić działalność swojej firmy aż na 6 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Co istotne okresy te nie muszą być wykorzystane od razu w całości, można je bowiem podzielić na 4 części.
Przedsiębiorcy, którzy zawieszają swoją działalność na mocy powyższych przepisów, nabywają prawo do objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi bądź tylko emerytalnym opłacanymi w całości z budżetu państwa za pośrednictwem ZUS.
Prawo do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi przysługuje jednemu z rodziców, pod warunkiem, że drugi rodzic nie jest objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem albo ubezpieczeniami jako osoba:
Formularz CEIDG-1 wraz z instrukcją jego wypełnienia dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale CEIDG.
Przedsiębiorca w czasie sprawowania opieki nad małym dzieckiem (tak jak osoby pracujące na etacie i korzystające z urlopu wychowawczego) podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu (ma opłacane do ZUS składki emerytalne i rentowe), a także ubezpieczeniu zdrowotnemu. Przy czym budżet państwa finansuje składki na te ubezpieczenia tylko w stosunku do osób, które mają co najmniej 6-miesięczny staż ubezpieczeniowy bezpośrednio przed skorzystaniem z możliwości ubezpieczenia w związku z opieką nad dzieckiem. Natomiast w przypadku osób, których staż ubezpieczeniowy jest krótszy niż 6 miesięcy (lub dotychczas nieubezpieczonych) opłacone zostaną tylko składki emerytalne.
Oprócz zgłoszenia zawieszenia w CEIDG przedsiębiorca zobowiązany jest złożyć w ZUS oświadczenie o zamiarze podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (bądź tylko emerytalnym), które zawiera m.in.:
Takie oświadczenie należy złożyć osobiście w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS lub w formie przesyłki pocztowej. Jego wzór dostępny jest na stronie ZUS http://www.zus.pl.
Dokumenty zgłoszeniowe do ubezpieczenia emerytalnego oraz dokumenty rozliczeniowe za osoby sprawujące osobistą opiekę nad dzieckiem sporządza ZUS. O wszelkich zmianach w stosunku do danych wykazanych w oświadczeniu osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem zobowiązana jest zawiadomić ZUS w terminie 7 dni od dnia zaistnienia tych zmian. Zasada ta dotyczy również zgłaszania zmian w CEIDG. Jak informuje Ministerstwo Gospodarki na stronie https://prod.ceidg.gov.pl/: "Po wskazanej dacie (zawieszenia - przypis autora) przedsiębiorca będzie podlegał wykreśleniu z urzędu (nawet gdy okres zawieszenia jest krótszy niż 24 miesiące!), dlatego już na etapie składania wniosku o zawieszenie warto złożyć także wniosek o wznowienie wykonywania działalności".
Zgłoszenie zawieszenia na formularzu CEIDG-1 (wypełnianie rubryk) | ||||||||
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.)
|