Zastanawiam się nad zawieszeniem działalności swojej firmy. Nie otrzymuję żadnych zleceń, ale nie chciałabym jednak jeszcze jej likwidować. Czy w czasie zawieszenia będę mogła zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna i skorzystać np. z proponowanych tam szkoleń lub odbycia stażu?
TAK. Kryteria, jakie należy spełniać, aby uzyskać status osoby bezrobotnej, określa art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2013 r. poz. 674 ze zm.). Dla osób, które złożyły wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, uzyskanie tego statusu możliwe jest w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jeżeli dana osoba złożyła wniosek o wpis do CEIDG, ale jednocześnie określiła w nim późniejszy dzień rozpoczęcia działalności firmy, a więc w praktyce nie rozpoczęła działalności jako przedsiębiorca. Po drugie, gdy nie upłynął jeszcze okres do dnia podjęcia działalności gospodarczej, określonego we wniosku o jej zawieszenie. Oznacza to, że możliwe jest uzyskanie statusu osoby bezrobotnej przez przedsiębiorcę, który zawiesił prowadzenie swojej firmy na podstawie wniosku do CEIDG, o ile spełnia on pozostałe kryteria wynikające z przepisów, jak np. nieosiągnięcie wieku emerytalnego czy też nieuzyskiwanie miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Uzyskanie omawianego statusu wymaga dokonania rejestracji w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla bezrobotnego ze względu na jego miejsce zameldowania (stałego lub czasowego). Okres zawieszenia firmy i otrzymanie statusu osoby bezrobotnej rzeczywiście można wykorzystać na udział w szkoleniach, odbycie studiów podyplomowych czy też stażu.
Warto również nadmienić, iż w okresie trwającego zawieszenia firmy, przedsiębiorcy mogą ubiegać się o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych. Przy czym jego uzyskanie możliwe jest dopiero po okresie 90 dni od dnia zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. O takie świadczenie można się ubiegać, jeżeli w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni, przedsiębiorca opłacał składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu m.in. prowadzenia pozarolniczej działalności. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy musiała przy tym stanowić kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.
|