Otrzymałem zawiadomienie o planowanej kontroli Inspekcji Handlowej. Działalność, na podstawie wpisu do CEIDG prowadzę dopiero od pół roku. Czy w razie stwierdzenia przez kontrolerów naruszeń przepisów będę mógł skorzystać z nowego prawa do popełnienia błędu?
Odpowiedź na pytanie Czytelnika zależy od wielu czynników, m.in. od skali takich ewentualnych naruszeń.
Rzeczywiście Czytelnik spełnia podstawowe kryteria uprawniające przedsiębiorcę do skorzystania z "prawa do błędu". Jest bowiem przedsiębiorcą wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności, prowadzi też działalność dopiero od pół roku. Omawiane prawo przysługuje bowiem tylko tym przedsiębiorcom, którzy naruszają przepisy prawa związane z wykonywaną działalnością gospodarczą w okresie 12 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej po raz pierwszy albo ponownie po upływie co najmniej 36 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia. Tak stanowi art. 21a ust. 1 Prawa przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 ze zm.).
Prawo do popełnienia błędu ma zastosowanie w przypadku naruszenia przepisów związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą przedsiębiorcy (a nie w przypadku innych sfer aktywności życiowej przedsiębiorcy), w wyniku którego doszło do wszczęcia postępowania mandatowego lub w sprawie nakładania lub wymierzania administracyjnej kary pieniężnej.
Jednocześnie Prawo przedsiębiorców wskazuje sytuacje, w których przedsiębiorca nie może skorzystać z takiej możliwości, a organ ma prawo ukarać go mandatem lub wymierzyć mu karę pieniężną. Ma to miejsce, gdy:
Warto wspomnieć, że nowe przepisy Prawa przedsiębiorców wprowadziły z dniem 1 stycznia br. instytucję zbliżoną do tzw. czynnego żalu. Przedsiębiorca, który wie, że dokonał naruszenia prawa, będącego wykroczeniem lub wykroczeniem skarbowym, może dobrowolnie usunąć skutki takich naruszeń (jeżeli wystąpiły). Gdy tego dokona przed wezwaniem organu, a także powiadomi właściwy organ lub funkcjonariusza, inspektora lub przedstawiciela tego organu o usunięciu naruszeń oraz skutków tych naruszeń (jeśli skutki takie wystąpiły), wówczas organ nie nałoży na niego grzywny w drodze mandatu karnego. Jeżeli w związku z usuniętymi naruszeniami dojdzie do wszczęcia postępowania sądowego, sąd może odstąpić od wymierzenia kary grzywny przedsiębiorcy, w przypadku, gdy jej wysokość nie przekraczałaby maksymalnej wysokości kary grzywny, która mogłaby zostać nałożona w postępowaniu mandatowym.
Prawo do popełnienia błędu nie ma zastosowania, jeżeli grzywna nakładana jest w wyniku kontroli drogowej.
|