Obecnie przedsiębiorcy mogą za pośrednictwem internetu dopełniać wielu formalności. W szczególności ogromny wachlarz tego rodzaju usług oferuje Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej - ePUAP. Za pomocą tego systemu również osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mogą załatwiać różnego rodzaju sprawy urzędowe. Platforma ta umożliwia podpisywanie dokumentów elektronicznych podpisem potwierdzanym profilem zaufanym. Nie jest więc konieczne posiadanie podpisu elektronicznego z kwalifikowanym certyfikatem.
Platforma ePUAP
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) to system informatyczny, dzięki któremu wszyscy obywatele mogą załatwiać sprawy urzędowe za pośrednictwem internetu. Natomiast przedstawiciele podmiotów publicznych mogą za jej pośrednictwem bezpłatnie udostępniać swoje usługi w postaci elektronicznej.
Za pośrednictwem platformy można załatwić sprawy z zakresu m.in.:
Można także załatwić formalności związane z dofinansowaniem unijnym udzielanym w ramach działań: PO Kapitał Ludzki i PO Innowacyjna Gospodarka. Ponadto przedsiębiorcy mogą załatwiać sprawy dotyczące wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, ubiegać się o uzyskanie zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych czy złożyć deklaracje na podatek od środków transportowych.
Aby znaleźć interesującą sprawę, którą przedsiębiorca chce załatwić przez ePUAP, winien skorzystać z tzw. katalogu zdarzeń życiowych zawierającego sprawy posegregowane według konkretnych sytuacji życiowych. Sprawę można też odnaleźć na alfabetycznej liście spraw lub wpisać jej nazwę w pole wyszukiwania na górze strony, bądź skorzystać z katalogu tematycznego spraw (lub według podziału terytorialnego). W szczegółowym opisie każdej sprawy znaleźć można informację o tym, jak daną sprawę można załatwić w poszczególnych urzędach.
Profil zaufany
Profil zaufany to zestaw danych w postaci elektronicznej podpisanych przez osobę potwierdzającą, oraz jednoznacznie identyfikujących osobę posiadającą konto na ePUAP.
W momencie zakładania konta na ePUAP tworzony jest profil użytkownika. Ten po złożeniu wniosku i potwierdzeniu w punkcie potwierdzania staje się jego profilem zaufanym. Potwierdzenia profilu zaufanego dokonać można w dowolnie wybranym punkcie potwierdzeń. Potwierdzanie to jest odmiejscowione, co oznacza, że można tego dokonać również w punkcie zlokalizowanym poza miejscem zamieszkania, a nawet poza granicami RP (konsulaty). Pełna lista punktów dostępna jest na stronie platformy ePUAP (www.epuap.gov.pl) w sekcji profil zaufany, zakładka "Lista punktów potwierdzających".
Użytkownik posiadający taki profil ma możliwość podpisywania pism kierowanych drogą elektroniczną do urzędów administracji publicznej. W tym zakresie stanowi on bezpłatną alternatywę dla bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego ważnym kwalifikowanym certyfikatem.
Warto zaznaczyć, iż profil zaufany jest narzędziem, którego działanie oparte jest na technologiach kryptograficznych, takich samych jak te, które stosowane są przez centra certyfikacyjne wydające bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany ważnym kwalifikowanym certyfikatem.
Korzystanie z możliwości podpisywania dokumentów jest niezmiernie proste i w odróżnieniu od podpisu elektronicznego kwalifikowanego certyfikatem nie jest wymagane posiadanie żadnego urządzenia do jego składania. W praktyce wygląda to następująco: obywatel loguje się na www.epuap.gov.pl i wybiera usługę, którą chce zrealizować, następnie wypełnia wniosek, podpisuje go profilem zaufanym i wysyła wniosek do urzędu.
85.401 - liczba założonych profili zaufanych (dane na dzień 19 listopada 2012 r.).
Profil zaufany czy podpis elektroniczny?
Posługiwanie się profilem zaufanym jest dużo prostsze i tańsze niż podpisem elektronicznym z kwalifikowanym certyfikatem. Ceny podpisów indywidualnie określają podmioty świadczące te usługi. Ceny oferowanych zestawów różnią się w zależności od długości ważności certyfikatu (rok lub dwa lata) i rodzaju urządzenia do składania podpisu elektronicznego (czytnik kart usb, token usb lub pcmcia). Kartę z certyfikatem można nabyć wraz z czytnikiem bądź bez. Możliwy jest też zakup samych czytników i dodatkowych licencji na oprogramowanie. Jednakże za podstawowy zestaw ważny rok trzeba zapłacić około 300 zł.
Jak można przeczytać na stronie ePUAP: "Mogą pojawić się szczególne przypadki usług, dla których prawo wymaga stosowania bezpiecznego podpisu weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym, z różnych względów np. technicznych, bezpieczeństwa, czy też stosowanych standardów". Przykładowo jest tak w przypadku spraw w zakresie składania odwołań w postępowaniach o zamówienie publiczne.
Miejsca, gdzie można dokonać potwierdzenia profilu zaufanego: √ Urzędy skarbowe √ Biura terenowe, oddziały i inspektoraty ZUS √ Konsulaty Generalne RP √ Ambasady RP |
Jak uzyskać profil zaufany?
|
|