Ustawiczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników jest koniecznością dla pracodawcy dbającego o rozwój swojej firmy. Dodatkowo na pracodawcy spoczywa obowiązek ułatwienia pracownikowi podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Niestety różnego rodzaju kursy czy szkolenia stanowią dla przedsiębiorcy spory wydatek. Dlatego warto skorzystać ze wsparcia, jakie udzielane jest przez Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS).
Krajowy Fundusz Szkoleniowy to wydzielona część Funduszu Pracy, przeznaczona na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników, podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki.
Środki KFS otrzymane z powiatowego urzędu pracy pracodawca może przeznaczyć na:
Natomiast środki pochodzące z KFS nie mogą zostać przeznaczone w szczególności na pokrycie kosztów:
W planie Funduszu Pracy na rok 2021 na wydatki Krajowego Funduszu Szkoleniowego przeznaczono kwotę 259.406 tys. zł. Corocznie ustalane są priorytetowe działania, które będą wspierane. W 2021 r. środki przewidziano m.in. na wsparcie kształcenia ustawicznego:
Poza tym, ze wsparcia KFS skorzystać będą mogli pracodawcy zatrudniający cudzoziemców. W ramach rezerwowej puli KFS pomoc przyznana będzie na sfinansowanie (dofinansowanie) kosztów kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych lub pracowników zakładów aktywności zawodowej oraz osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
O środki z KFS ubiegać się może każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej jednego pracownika. Przez pracownika rozumieć należy osobę zatrudnioną wyłącznie na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Zatem statusu pracodawcy nie posiada podmiot prowadzący działalność gospodarczą i niezatrudniający pracowników w ramach umowy o pracę a np. na umowę zlecenia.
Z dofinansowania z KFS może korzystać również pracodawca, aby podnieść własne kwalifikacje. Osoby pełniące funkcje zarządcze w spółkach są pracownikami, jeśli są zatrudnione w ramach umowy o pracę.
Celem uzyskania dofinansowania kosztów kształcenia ustawicznego, pracodawca powinien złożyć wniosek do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności (w odpowiedzi na ogłoszony konkurs). Wniosek można złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej. W obecnej sytuacji epidemicznej zalecana jest forma elektroniczna.
Co istotne, pracodawca zobowiązany jest podpisać umowę z pracownikiem, który uczestniczy w kształceniu dofinansowanym środkami KFS. Umowa powinna określać m.in. zobowiązania pracownika, ponieważ nieukończenie kształcenia ustawicznego finansowanego z KFS skutkuje dla pracodawcy koniecznością zwrotu otrzymanych środków.
Wysokość udzielanej pomocy uzależniona jest od statusu wnioskodawcy i wynosi odpowiednio:
Z tym że całość dofinansowania środkami KFS nie może przekroczyć wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Ze środków KFS nie można finansować wsparcia dla:
|
|