Z dniem 1 lipca br. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (...). Wprowadza ona zmiany, uzupełnia regulacje oraz przedłuża funkcjonowanie ram prawnych dla legalnego pobytu w Polsce obywateli Ukrainy, którzy musieli emigrować ze swojego kraju w związku z konfliktem zbrojnym. Jakie zmiany nowelizacja wprowadza w zakresie zatrudniania tych osób przez polskich pracodawców? Na co powinien zwrócić uwagę podmiot zatrudniający?
Polscy pracodawcy mogą zatrudniać obywateli Ukrainy w oparciu o kilka procedur, w tym m.in. na podstawie:
Aktualnie najchętniej i najczęściej wykorzystywana jest procedura uproszczona, tzn. na podstawie powiadomienia.
Na pracodawcy spoczywa obowiązek sprawdzenia, czy osoba, którą zamierza zatrudnić, przebywa w Polsce legalnie. W następstwie nowelizacji, zgodnie z art. 2 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, jeżeli obywatel Ukrainy legalnie przybył z terenu swojej ojczyzny na terytorium RP w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 2 ust. 4 tej ustawy i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Polski, jego pobyt na tym terytorium uznaje się za legalny do 30 września 2025 r. Za legalny uznaje się także pobyt dziecka urodzonego na terytorium RP przez matkę, w okresie dotyczącym matki. Ta sama zasada znajduje zastosowanie w odniesieniu do obywatela Ukrainy posiadającego Kartę Polaka, który opuścił Ukrainę w okresie od dnia 24 lutego 2022 r., a następnie przybył legalnie do Polski i zadeklarował pozostanie w tym kraju.
Od 1 lipca br. zmianie ulegają też w pewnym zakresie formalności związane z zatrudnianiem obywateli Ukrainy. Są oni uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Polski, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
Podmiot zatrudniający zgłoszenia dotyczącego zatrudnienia obywatela Ukrainy musi dokonać wyłącznie on-line. Służy do tego portal praca.gov.pl, gdzie wypełnia się formularz "Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy (PSZ-PPWPU)".
Dla wykonania tej czynności konieczne jest założenie konta użytkownika na tym portalu oraz posiadanie profilu zaufanego. Niedopełnienie tego obowiązku we wskazanym terminie oznacza, że pracodawca powierza pracę cudzoziemcowi nielegalnie.
Ustawodawca zdecydował się też na uregulowanie kwestii dotyczącej ponownego złożenia powiadomienia. Konieczne jest to w przypadku:
W takiej sytuacji pracodawca ponowne powiadomienie musi złożyć w terminie 7 dni.
Informacje uwidaczniane w "Powiadomieniu o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy":
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 12.03.2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy... (Dz. U. z 2024 r. poz. 167 ze zm.)
Ustawa z dnia 15.05.2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 854)
|