Prezes UOKiK przedstawił zalecenia dla dostawców usług płatniczych. Dokument zawiera listę czynników ryzyka, czyli funkcji oferowanych przez dostawców usług płatniczych, które są najczęściej wykorzystywane przez oszustów. Powstała ona na podstawie analizy skarg skierowanych przez konsumentów do UOKiK, a w trakcie prac grupy roboczej została uzupełniona o ryzyka wskazane przez przedstawicieli branży.
Główną część dokumentu stanowi zbiór 16 zaleceń, które mają na celu ograniczenie możliwości dokonania oszukańczych transakcji przez internet. Wśród nich znajdują się zalecenia dotyczące m.in.:
Dynamika rozwoju handlu internetowego, technologii, a co za tym idzie - usług związanych z obsługą transakcji on-line powodują, że wytycznych zawartych w dokumencie przygotowanym przez Urząd nie można traktować jako katalogu zamkniętego. Żeby spełniać swoją rolę, zalecenia powinny być nie tylko stosowane, ale i rozwijane przez wszystkich uczestników rynku, wraz ze zmieniającymi się nawykami konsumentów, rozwiązaniami i zagrożeniami.
Źródło: www.uokik.gov.pl
Powodzianie mogą odbudowywać i remontować swoje domy, stosując uproszczone formalności budowlane, czyli bez zbędnej papierologii. Taką możliwość wprowadziło rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku powodzi we wrześniu 2024 r., w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych. Uproszczone formalności budowlane, dopuszczone do stosowania na terenie gmin, które objęła powódź, można stosować w związku z odbudową, remontami i rozbiórkami obiektów budowlanych.
Ułatwiają one właścicielowi np. domu jednorodzinnego i zarządcy danego obiektu przeprowadzenie wymienionych prac budowlanych z własnej inicjatywy, bez potrzeby czekania na decyzję organu nadzoru budowlanego w tym zakresie.
Rozbiórka obiektów uszkodzonych lub zniszczonych w wyniku żywiołu jest możliwa bez pozwolenia. Wymagane jest tylko zgłoszenie.
Zgłoszenie nie jest wymagane w przypadku rozbiórki obiektów, których budowa nie wymaga pozwolenia, np.:
Jeżeli roboty zabezpieczające i rozbiórkowe mają na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia, można je rozpocząć przed zgłoszeniem. Należy pamiętać, że rozpoczęcie robót nie zwalnia z obowiązku bezzwłocznego zgłoszenia, gdy jest ono wymagane.
Zasady te nie wykluczają korzystania z przepisów ogólnych ustawy - Prawo budowlane, jeśli są one bardziej korzystne.
Źródło: www.gunb.gov.pl
|