Podwyższenie sum gwarancyjnych w ramach ubezpieczenia OC komunikacyjnego, wprowadzenie definicji "ruchu pojazdu" oraz modyfikacja przepisów związanych z odszkodowaniem w razie niewypłacalności ubezpieczyciela - to główne zmiany wprowadzone ustawą o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych... (Dz. U. z 2024 r. poz. 1565).
Bardzo ważną zmianą jest podniesienie sum gwarancyjnych, jakie mogą otrzymać poszkodowani w zdarzeniach drogowych z ubezpieczenia OC sprawcy. Kwoty te wyniosą:
Obie kwoty stanowią maksymalne wartości odszkodowań w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych.
Zgodnie z definicją "ruchu pojazdu" będzie to każde użycie pojazdu mechanicznego, które w czasie zdarzenia jest zgodne z funkcją tego pojazdu jako środka transportu, niezależnie od jego cech i terenu, na którym jest używany, oraz niezależnie od tego, czy jest on nieruchomy, czy też znajduje się w ruchu. Analogicznie dostosowana została definicja "wprowadzenia pojazdu do ruchu".
Nowe przepisy rozszerzają także zakres odpowiedzialności Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w sytuacji niewypłacalności ubezpieczyciela oferującego ubezpieczenie OC komunikacyjne. Do tej pory Fundusz wypłacał odszkodowania tylko w przypadku upadłości ubezpieczyciela działającego w Polsce. Po zmianach Fundusz będzie wypłacał odszkodowania także w przypadku upadłości ubezpieczyciela działającego w dowolnym kraju UE, gdy do zdarzenia doszło na terenie naszego kraju, a poszkodowanymi są osoby mieszkające w Polsce. Z kolei za wypłatę odszkodowań poszkodowanym w zdarzeniach na terytorium innego kraju UE lub państwa trzeciego, w przypadku niewypłacalności ubezpieczyciela, odpowiedzialne będzie Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Ponadto zostanie wprowadzony jednolity wzór zaświadczenia o przebiegu ubezpieczeń - będzie on taki sam dla wszystkich krajów UE. W Polsce takie zaświadczenia wystawia UFG (w zakresie ubezpieczeń OC komunikacyjnego wykupionych u ubezpieczycieli działających na polskim rynku). Ubezpieczyciele będą mieli obowiązek udostępnić na swoich stronach internetowych ogólny zarys polityki w zakresie wykorzystywania takich zaświadczeń przy wyliczeniu składki za OC.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 6 listopada 2024 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia, które zaczną obowiązywać z dniem 24 lipca 2025 r.
|