Przesłanką do cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych jest utrata tytułu prawnego do lokalu. Skoro podmiot posiadający zezwolenie musi przez cały okres ważności zezwolenia posiadać tytuł prawny do korzystania z lokalu, to obowiązkiem organu wydającego zezwolenie jest rozstrzygnąć na podstawie dokumentów i zebranego w sprawie materiału dowodowego, czy podmiot ten cały czas legitymuje się skutecznym tytułem prawnym do lokalu. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 25 lipca 2024 r., sygn. akt II GSK 386/24.
Sprawa dotyczyła przedsiębiorczyni, która posiadała zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% i do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa), ważne do 31 sierpnia 2025 r. Z wnioskiem o wydanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu w tym samym miejscu wystąpił kolejny wnioskodawca. W związku z tym organ pierwszej instancji z urzędu wszczął postępowanie administracyjne w celu dokonania oceny prawnej dalszego wykonywania zezwolenia, z uwzględnieniem zaistnienia przesłanek cofnięcia udzielonego zezwolenia stronie w zakresie posiadanego tytułu prawnego do korzystania z lokalu, w którym mieści się punkt sprzedaży napojów alkoholowych. Okazało się, że strona prowadziła działalność w dzierżawionym lokalu. Wydzierżawiający wypowiedział jej umowę dzierżawy. Zatem strona utraciła tytuł prawny do tego lokalu. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Elblągu utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji. Strona wskazała, że lokal użytkowy, w którym prowadzi działalność gospodarczą, stanowi majątek wspólny jej wraz z byłym mężem jako wybudowany ze środków pobranych z dochodów małżonków - jest to nakład z majątku wspólnego i nie został jeszcze rozliczony w postępowaniu o podział majątku wspólnego. WSA w Olsztynie utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. Skarżąca złożyła skargę kasacyjną.
NSA uznał złożoną skargę za niezasadną. Wskazał, że umowa dzierżawy, na którą powoływała się strona, w istocie stanowiła umowę użyczenia i została skutecznie rozwiązana. Zatem skarżąca utraciła tytuł prawny do lokalu. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi utrata tytułu prawnego do lokalu stanowiącego punkt sprzedaży napojów alkoholowych jest równoznaczna z nieprzestrzeganiem warunków sprzedaży napojów alkoholowych, co skutkuje cofnięciem zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
Ponadto Sąd wskazał, że organ administracji publicznej nie jest władny do dokonywania samodzielnych ustaleń w zakresie podziału majątku wspólnego małżonków. Jest to bowiem sprawa cywilna, do rozstrzygania której uprawniony jest wyłącznie sąd powszechny.
|