Jeżeli niezdolność do pracy powstanie na skutek wypadku przy pracy, to już od pierwszego dnia choroby pracownik ma prawo do tzw. świadczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Zazwyczaj jednak jest tak, że pracownik najpierw otrzymuje zwykłe świadczenie chorobowe, a dopiero po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy jest mu wypłacane odpowiednie wyrównanie świadczenia. Pracodawca jest wtedy zmuszony sporządzić do ZUS stosowną korektę dokumentów rozliczeniowych.
Aby ubezpieczony otrzymał (z ZUS lub od pracodawcy) świadczenie wypadkowe, zdarzenie musi zostać uznane za wypadek przy pracy. Do tego czasu ubezpieczonemu należy się odpowiednio wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, ale tylko, gdy spełnia warunki do ich wypłaty. Świadczenia te są mu wtedy wypłacane w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Dopiero po zakończeniu postępowania i uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy wypłacone wcześniej świadczenia należy potraktować tak jak zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, a nie z ubezpieczenia chorobowego. W takiej sytuacji pracodawca powinien dokonać przekwalifikowania wypłaconego wynagrodzenia chorobowego i/lub zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego na zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego i rozliczyć w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne. Należy to zrobić poprzez korektę dokumentów rozliczeniowych sporządzonych za miesiące, w których pracodawca rozliczył wynagrodzenie chorobowe i/lub zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego.
Pracodawca uprawniony do wypłaty świadczeń powinien również wyrównać wcześniej wypłacone świadczenia uznane następnie za zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego do 100% podstawy wymiaru i rozliczyć je w ciężar składek. Pracodawca nieuprawniony do wypłaty zasiłków także ma prawo rozliczyć wypłacone wynagrodzenie chorobowe w ciężar składek, ale może to zrobić tylko do wysokości należnego zasiłku za wypadek przy pracy.
Komplet dokumentów rozliczeniowych korygujących, sporządzonych po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy, powinien składać się z:
Jeśli pracodawca wypłacił poszkodowanemu pracownikowi wynagrodzenie chorobowe (przed uznaniem zdarzenia za wypadek przy pracy), to powinien mu zwrócić pobraną wcześniej od tego wynagrodzenia składkę zdrowotną, sfinansowaną z jego środków.
Przykład Pracownik w wieku powyżej 50 lat miał zwolnienie lekarskie na okres od 1 do 28 lutego 2025 r. Zakład pracy (nieuprawniony do wypłaty świadczeń) wypłacił mu wynagrodzenie chorobowe za okres od 1 do 14 lutego 2025 r. w kwocie 4.620 zł. Za pozostałe dni pracownik otrzymał zasiłek chorobowy z ZUS. W dokumentach sporządzonych do ZUS za luty 2025 r. pracodawca wykazał pracownika w:
Zdarzenie, w wyniku którego pracownik stał się niezdolny do pracy, zostało pod koniec marca 2025 r. uznane za wypadek przy pracy. Wyrównanie zasiłku do 100% wypłacił mu ZUS. Pracodawca sporządził natomiast korektę dokumentów rozliczeniowych za luty 2025 r. (z numerem identyfikatora 02 02 2025) i przekazał do ZUS korektę raportu:
Korygujące raporty pracodawca dołączył do deklaracji rozliczeniowej korygującej ZUS DRA sporządzonej za luty 2025 r., wykazując w niej pełne rozliczenie składek i wypłaconych świadczeń, z uwzględnieniem zmian wprowadzonych korygującymi raportami. Świadczenie wypłacone pracownikowi w lutym 2025 r., zakwalifikowane obecnie jako zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, wykazał w tej deklaracji w bloku V. w polu 03. jako świadczenie podlegające rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne. |
|