W czerwcu 2022 r. wystąpiono do Ministra Finansów z interpelacją poselską nr 34072 w zakresie wprowadzenia tarcz ochronnych dla polskich przedsiębiorców, którzy ze względu na sankcje nałożone na Rosję nie otrzymali zapłaty od podmiotów rosyjskich za dokonane dostawy/wykonane usługi udokumentowane wystawionymi fakturami. Jednocześnie zadano pytanie, czy polscy przedsiębiorcy będący w takiej sytuacji mogą liczyć na umorzenie, rozłożenie w czasie lub ulgę w spłacie podatku VAT.
W odpowiedzi udzielonej dnia 24 czerwca 2022 r., nr DOP1.054.1.2022 wyjaśniono, że obecnie nie są prowadzone prace legislacyjne dotyczące wprowadzenia tarcz ochronnych dla polskich przedsiębiorców w związku z nałożonymi na Rosję sankcjami. Odnośnie ulg w spłacie podatku powołano przepisy art. 67a-67c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) i wyjaśniono m.in., że: "(...) Udzielenie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych leży w kompetencjach właściwego organu podatkowego, który czyni to w ramach tzw. uznania administracyjnego. Uznanie administracyjne nie oznacza jednak dowolności, gdyż rozstrzygnięcie merytoryczne sprawy musi znajdować oparcie w udokumentowanych ustaleniach organu co do wystąpienia przesłanek stanowiących podstawę rozstrzygnięcia, które musi pozostawać w zgodzie z prawem. Przy czym wybór rozstrzygnięcia powinien być przez organ podatkowy wyjaśniony w sposób logiczny i przekonujący (...)".
Podkreślono jednocześnie, że: "(...) Szczególnym rozwiązaniem, które ułatwi wywiązanie się przez podatników i płatników z decyzji ratalnych i odroczeniowych dotyczących podatków stanowiących dochód państwa, jest zniesienie naliczania opłaty prolongacyjnej. Na podstawie art. 15za ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w decyzjach ratalnych i odroczeniowych, dotyczących podatków stanowiących dochód budżetu państwa, na podstawie wniosków złożonych w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19 albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, nie będzie naliczana opłata prolongacyjna (...) Rezygnacja z naliczania opłaty prolongacyjnej zwiększy realne szanse na uregulowanie przez podatników i płatników odroczonych i rozłożonych na raty należności podatkowych (...)".
W związku z powyższym przedsiębiorcy, którzy nie otrzymali zapłaty od podmiotów rosyjskich za sprzedane towary/wykonane usługi udokumentowane wystawionymi fakturami, a mają problemy z terminową zapłatą należności wynikających z JPK_VAT, po spełnieniu określonych warunków mogą wystąpić z wnioskiem o rozłożenie podatku na raty, odroczenie terminu jego zapłaty i umorzenie zaległości podatkowych. We wniosku należy opisać swoją indywidualną sytuację i uzasadnić potrzebę otrzymania ulgi. Wniosek powinien być kompletny i podpisany.
|